Bu Yiyeceklere Dikkat! Böbrekleri Bitiriyor!

Bu Yiyeceklere Dikkat! Böbrekleri Bitiriyor!

Severek tüketilen birçok yiyecek aslında böbreklere zararlı olabiliyor, bundan dolayı bu besinlerin dikkatli bir şekilde tüketilmesi büyük önem taşıyor.

Vücut için en önemli organlardan birisi böbrekler. Vücutta filtrelemenin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Vücutta biriken zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında görevli olan böbreklerin sağlığının korunması için yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta ise su tüketimi, gereğinden az veya fazla tüketmek böbrekler için zararlı olabiliyor.

Ne Kadar Tuz Tüketilmeli?

Böbrek sağlığını direkt etkileyen maddelerin başında tuz gelmektedir. Günlük bir tatlı kaşığından daha tuz vücut için fazlasıyla yeterlidir. Gün içerisinde tüketilen pek çok gıda ile bu miktar aşılmaktadır. Tuzu azaltmak için konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, paketli gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Yemeklerde tuz yerine farklı baharatların tüketilmesi sağlık için daha yararlı olacaktır.

880-sofra-tuzuu.jpg

Avokadonun Tehlikesi

Pek çok kişinin bundan haberi yok ama avokadonun böbrekler için zararlı olduğu açıklandı. Avokadonun içerisine yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır, fazla tüketilmesi de böbreklere zarar vermektedir. Fazla potasyum kaslarda kramp ve kalp ritminde bozukluğa neden olabiliyor.

1200x627-avokado-nedir-avokadonun-faydalari-nelerdir-1561031818275.jpg

Muz Dikkatli Tüketilmeli

Yüksek oranda potasyum bulunduran besin maddelerinden bir diğeri de muz. Gün içinde 4700 mg kadar potasyum vücut için yeterlidir, orta boy bir muzda ise 537 mg potasyum bulunmaktadır. Yine tüketilecek olan diğer besinlerde hesaba katıldığında muzun aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

kapak-175107.jpg

Kırmızı Ete Fazla Yüklenmeyin

Böbreklerde taş oluşmasına aşırı miktarda kırmızı et tüketilmesi de neden olabilmektedir. Hayvansal protein vücutta zor bir şekilde sindirilmekte ve zor bir şekilde atılmaktadır, bundan dolayı kırmızı etin aşırı tüketiminden de kaçınılması gerekiyor.

2382763-810x458.jpg