Bu şehir tamamen kapatıldı: tek istisna var!

Bu şehir tamamen kapatıldı: tek istisna var!

Çok yüksek kriterinde olan Aksaray, kırmızı bölgede bulunuyor. Önceden uygulanan çeşitli kısıtlamaların aksine market, bakkal, fırın ve kasaplar dahi kapalı. Bu istisnadan kurtulan tek iş kolu ise süt üreticileri.

 

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haritaya bakıldığında, çok yüksek riskli il olarak gösterilen ve kırmızı kategoride bulunan Aksaray’da bugün sokağa çıkma kısıtlamasında ek tedbirler alındı. Daha önce sadece market, manav ve fırın gibi yerlerin açık olduğu yasaklardan farklı olarak bu işyerleri de kapatıldı.

turkiye-de-bir-ilk-tum-sehir-kapandi-tek-bir-istisna-var-6044951dc4d45.webp

Kırmızı kategoride yer alan Aksaray’da dün saat 21:00’da başlayan sokağa çıkma yasaklaması yarın saat 05:00’a kadar devam edecek. Kentte diğer illerden farklı bir şekilde kısıtlama sağlanıyor. Bakkal ve manavlar dahi kapatıldı. Şehirde tam kapanma sağlandı.

turkiye-de-bir-ilk-tum-sehir-kapandi-tek-bir-istisna-var-604495200d6dc.webp

Tek İstisna

Tam kapanmanın sağlandığı Aksaray’da istisnai iş kolu ise süt üreticileri oldu. Sütlerin günlük toplanması şartından kaynaklı olarak seyreltilmiş şekilde sokağa çıkabilecekler. Kısıtlamalar uyulmama durumundan kaynaklı olarak kentin dört bir yanında polis noktaları oluşturuldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dün Aksaray’daki vaka sayısı 123,08’den, 140,98’a yükseldi.

konya-aksaray-sokaklar-bos-kaldi-3-13780785-o.jpg

Vali Hamza Aydoğdu açıklama yaptı. Gerçekleştirdiği açıklamada şunları ekledi, ‘’ Pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hiçbir şekilde, hiçbir vatandaşımız sokağa çıkmayacak. Bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı olacak '' dedi.

Bu açıklamayla birlikte Aksaray’ın tam anlamıyla pil yaptığını söylemek mümkün. Uzmanlar gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiğini aktarıyor. Halk arasında mutasyonlu korona virüsün yayılması durumunda oldukça ağır sonuçlar oluşabileceğini aktarıyor. Bundan kaynaklı olarak herkesin gereklikleri ve tedbirleri eksiksiz yerine getirmeli.