Bilim Kurulu Üyesi: O Gruplar Aşılanırsa 29 Ekim’de Rahatlarız!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hedeflenen grupların aşılanması ile ekim ayında rahat bir nefes alınabileceğini ifade etti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşılama çalışmalarına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. İlhan, herkesin samimi bir şekilde ve bilimin ışığı altında yürümesi gerektiğini dile getirerek, “Aşılama belli bir seviyeye ulaşmış, kapanma ile kurallara uyan toplumlar da normale yakın bir hayatın devam ettiğini görmekteyiz. İlk olarak vatandaşların aşı olması oldukça önemli” dedi.

kapak-095652.png

Aşısını Yaptırmayan 65 Yaş Üzeri Kişiler Vefat Edenler Arasında

Prof. Dr. İlhan, aşı sırası gelmesine rağmen aşı yaptırmayan 65 yaş üzerinde olan kişilerin vefat edenler arasında olduğunu belirtti. Aşı olması halinde hastalığı hafif atlatacak kişilerin aşı olmadığı için hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Ocak ayına göre nisan ayında yaşlıların vakalar içindeki oranının düştüğünü, buradan da aşının koruyucu etkisi olduğunun görülebileceğini belirtti. Aynı zamanda ilk aşılanan grup olan sağlık çalışanlarının aynı süre içinde genel vakalar içindeki oranının 4 kat azaldığını belirtti. Aşı sırası gelen herkesin aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

Farklı Kaynaklar Bulmak Doğru Bir Seçenek

Aşı çeşidinin artmasının Türkiye için bir avantaj olduğunu belirterek, zaman zaman tedarik sıkıntıları yaşanabileceğini, tedarik sıkıntıları ile karşılaşmamak için yerli aşı üretiminin şart olduğunu söyledi. Farklı aşı kaynakları bulmanın son derece faydalı olduğunu, güz döneminde yerli aşının üretilmesi halinde Türkiye’nin rahat edeceğini dile getirdi.

Cumhuriyet Bayramı İyi Bir Tarih

Prof. Dr. İlhan, Türkiye’de virüsün ortaya çıkışından beri 13 aylık bir sürenin geride kaldığını ve insanların artık çok sıkıldığını belirtti, normale dönüş için kurallara uymanın son derece önemli olduğunu söyledi.

40 yaş üzerinin yaz sonuna kadar, 20 yaş üzerinin de güz döneminde aşılanması halinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın rahatlama için iyi bir dönem olarak düşünülebileceğini belirtti.

Ancak bu döneminde maskelerin çıkarılıp, sosyal mesafenin biteceği bir dönem olmayacağını, yine kurallar dahilinde belli ölçüde rahatlama olacağını söyledi.

koronavirus-kalabalik-1476881.jpg