Bilim Kurulu Üyesi Koronavirüsü Bitirecek Aşıyı Açıkladı!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgında bulaşı sona erdirecek olan aşıyı açıkladı. Ceyhan, ‘İntrazanal Covid’ aşısı ile koronavirüsün bulaşmasının önüne geçilebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de burundan sprey şeklinde uygulanabilen ‘İntrazanal Covid’ aşısında Faz-1 çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını açıklamıştı. Bu aşıda verimliliğin oldukça yüksek olacağı, sadece 1 yıl içinde 250 milyon doz üretilebileceğini ifade etmişti.

Bulaşıcı Engelleyecek Tek Aşı

Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, ‘İntrazanal Covid’ aşısı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ceyhan, şimdiye kadar üretilen tüm koronavirüs aşılarında hedefin salgını sona erdirmek olduğunu dile getirdi. Pandeminin sona erdirilmesi için yapılması gerekenin de bulaşı engellemek olduğunu ifade etti.

ceyhan-dha-16-9-1598944273-880x495.jpg

“Bulaş yalnızca canlı bir koronavirüs aşısı ile engellenebilir. Canlı koronavirüs aşısının 3 yıldan önce geliştirilmesi de pek mümkün gözükmüyor. Yakın zamanda elimize geçebilecek bulaşı önleyen tek aşı ‘İntrazanal Covid’ aşısı olacak gibi gözüküyor. Pandemide bir aşı üretilirken dikkat edilmesi gereken noktaların başında kolay üretimi ve kolay ulaşımı geliyor. Bu aşının üretiminin diğer aşılara nazaran daha hızlı olmasını bekliyoruz ayrıca uzun süre de dayanıklı olacak. Şu anda kullanımda olan pek çok aşıda bunları görmek mümkün değil.” dedi.

Görüşmeler Başladı

Prof. Dr. Ceyhan, 2019 yılının sonundan beri ‘İntrazanal Covid’ aşısı için çalışmaların olduğunu belirterek, “10’dan fazla grubun bu aşı üzerinde çalışmalar sürdürdüğünü biliyoruz. 10 Ocak tarihinde Faz-1 çalışmasına geçen bir grup var. Başarılı olması halinde pandemiye karşı aşılamada çok büyük kolaylıklar sağlayacak. Aşının birkaç firma tekelinde olması temin konusunda sıkıntılar yaratabilir, bundan dolayı daha fazla üretici firma olması gerekiyor. İntrazanal aşı geliştiren firmaların birçok devletle görüştüğünü biliyoruz, aşının başarılı olması durumunda devletler şimdiden bağlayıcı anlaşmalar yapmak istiyor.” dedi.

thumbs-b-c-17aa102301a94584ae800fbcc4a77fe8.jpg

Teorik Anlamda En İdeali

Prof. Dr. Ceyhan, inaktif aşıların güvenlik konusunda problemli aşılar olduğunu dile getirerek, “Genele bakıldığında sıkıntının aşının etkinlik düzeyi ile ilgili olduğunu görüyoruz, aşıyı koldaki kasa uyguluyoruz ve virüs kana gelene kadar karşısına bir savunma çıkmıyor, kana geldiğinde antikorlar virüsle savaşmaya başlıyor, virüsün burun yoluyla bulaştığını biliyoruz, İntrazanal Covid aşının burundan uygulanması da virüsün giriş noktasında bir savunma ile karşılaşmasını sağlayacaktır.” dedi.

Virüsün Başkasına Bulaşmasını Engelliyor

Prof. Dr. Ceyhan, İntrazanal Covid aşıları ile ilgili olarak şunları söyledi. “Bu aşı oda sıcaklığında saklanabiliyor. Burundan uygulanması da virüsün vücuda girmesini engelleyebiliyor. Kullanımda olan aşılar virüs kana karışana kadar hiçbir etki göstermiyor. İntrazanal Covid aşısı virüsün başka insanlara bulaşmasını da engelliyor. Şimdiye kadar birçok aşı üretildi ama virüsün bulaşmasını engelleyecek bir aşı henüz piyasada yok. Aşının kolay bir şekilde uygulanabiliyor oluşu onu diğer aşıların bir adım önüne çıkarıyor, kişi burun spreyi şeklinde olacak olan aşıyı kendisi de kolayca uygulayabiliyor. Yeterli seviyede üretilmesi halinde çok kısa sürede çok fazla insan aşılanabilir. Tek doz halinde uygulanıyor, ancak İntrazanal Covid aşısının 7-8 aydan önce elimize ulaşması pek mümkün değil.” dedi.

burun-spreyi-1503685.jpg