Bilim Kurulu Üyesi: İstanbul’da Virüse Yakalanmama İhtimaliniz Çok Düşük!

Bilim Kurulu Üyesi: İstanbul’da Virüse Yakalanmama İhtimaliniz Çok Düşük!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ülkemizde son günlerde ciddi ölçüde etkisini artıran koronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’un Türkiye’nin Wuhan’ı olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgında vaka artışının önüne geçilmesi için bölgesel tedbirlerin yeterli olmayacağını, ülke çapında tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

3035148-810x458.jpg

“Salgının ilk döneminde uyguladığımız tedbirleri hatırlayalım, seyahat yasağı, okulların kapatılması, restoranların kapatılması, sokağa çıkma yasakları, o dönemde salgında en yüksek vaka sayışımız 5 binlerdeydi ve önlemlere ciddi bir düşüş sağladık ama tedbirlerin azaltılması ile birlikte vaka sayıları yeniden yükseldi, gelinen son noktada 55 bin vaka ve mutasyon virüsle mücadele ediyoruz. Bölgesel tedbirlerle vaka sayılarını azaltmaya çalışıyoruz, pek mümkün değil” dedi.

Türkiye Genelinde Önlemler Olmalı

“Ülke genelinde eğer yeni tedbirler almazsak vaka sayılarındaki bu artış devam edecek, Ramazan ayında bazı yerlerin kapatılacağı açıkladı, lakin seyahat yasağı yok, toplu taşıma araçlarının dolu olduğunu görüyoruz, il bazında önlem yerine Türkiye genelinde önlem almalıyız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Wuhan’ı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vakaların büyük bölümünün İstanbul’da olduğunu belirterek, İstanbul’un diğer illerden ayrıldığını, halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Wuhan’ı dendiğini, ancak Wuhan’da salgının kontrol altına alındığını İstanbul’da salgının henüz kontrol altına alınmadığını söyledi.

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de 360 bin aktif vaka olduğunu ve bu kişilerin virüsü bulaştırma potansiyelinin çok yüksek olduğunu, tarama testlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

1617864682802-korona.jpg

Virüse Yakalanmama İhtimaliniz Düşük

Prof. Dr. Ceyhan, İstanbul’da sokakta, otobüste, metroda virüse yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, herkesin çok dikkatli olması gerektiğini, sokağa çıkan bir kişinin ev içi bulaşlara neden olduğunu ifade etti.