Beyaz Lahananın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Beyaz Lahananın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Beyaz lahana herkesçe bilinen rahatsız edici kokusu ile can sıkıcı sebzelerden biri olarak kabul edilse de aslında o kokuya sebep olan şeyin sağlığa faydaları ise muazzam olarak değerlendirilmektedir.

 

 

Beyaz lahana herkesçe bilinen rahatsız edici kokusu ile can sıkıcı sebzelerden biri olarak kabul edilse de aslında o kokuya sebep olan şeyin sağlığa faydaları ise muazzam olarak değerlendirilmektedir. Kokuya sebep olan kükürtlü bileşikler insan vücudunda büyük etkiler yaratırken, beyaz lahananın içerisinde bulunan vücut için gerekli yapıların haddi hesabı ise adeta yoktur.

Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan ve bir nebze kokusu kabul görmese de içerisinde barındırdığı faydalı maddeler nedeniyle muhakkak tavsiye edilen sebzelerden bir tanesidir. Vitamin ve mineral bakımından adeta büyük bir depo olan beyaz lahana insan vücuduna gerekli A, C ve K vitaminlerini barındırmanın yanında, yaşamsal hormonlara etki eden maddeleri de içerisinde bulundurmaktadır. Uzmanlar tarafından bu mucizevi sebzenin haftalık iki gün tüketilmesi önerilir.

 

İşte Faydaları!

  • Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan beyaz lahana içerdiği vitamin değerleri nedeniyle iyi bir bağışıklık güçlendirici etki yapmaktadır. Özellikle içerdiği C vitamini miktarı insan için gerekli vitaminin 5’te ikisini karşılayacak düzeyde.
  • İçerdiği B vitamini sayesinde sinirlerin güçlenmesini sağlayan beyaz lahana, bu anlamda bağışıklık güçlendirici etki de yapabilmektedir. Günlük tüketilen beyaz lahana ihtiyaç duyulan B vitamininin % 10’unu karşılamaktadır.
  • Diyetisyenler tarafından en çok tercih edilen ve danışanlara önerilen beyaz lahana sağlıklı kilo vermede oldukça etkilidir. Kalori miktarı çok düşük olan beyaz lahananın çiğ tüketilmesi halinde kalori etkisi daha da az seviyelerde seyir etmektedir. İçerdiği etkin maddelerin yanı sıra tok tutma hissi veren beyaz lahana bu anlamda iyi bir kilo verdiren sebzelerden bir tanesi kabul edilir.
  • Vücuttan su atmayı sağlayan etkisi ile adeta bir dengeleyici unsur haline gelebilen beyaz lahana dolaşım hızının daha etkin çalışmasına neden olur. Dengeleyici unsurun yanında sodyumu da vücuttan ayrıştırması nedeniyle tansiyona etki eden beyaz lahana bu anlamda tansiyon düşürücü etki yapmaktadır.
  • Kemiklerin yapısına katılarak insan vücudunu ayakta ve dengede tutan yapının daha etkin ve sağlıklı olmasına neden olur.
  • Bağırsaklara yaptığı etki ile vücut içi işlemlerin hızlanmasını sağlayan beyaz lahana boşaltım sistemine etki ettiği gibi bağırsak hareketlerinin de daha sağlıklı olmasına neden olur.
  • Vücuttaki serbest radikaller ilen savaşan beyaz lahana yine bu anlamda kanser gibi ciddi hastalıklar için riskleri en az seviyeye indirgemektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.