Belirtileri Koronavirüsle Aynı Olan Kene Tehlikesine Dikkat!

Uzmanlar, Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı ile koronavirüsün semptomlarının benzer olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kene tehlikesi tekrardan başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Do. Dr. Aydın, koronavirüs ve Kırım Kongo Kanamalı Ateş arasındaki benzerlikleri sıraladı.

doc-dr-aydin-kkka-belirtileri-covid-19-a-benz-14103066-o.jpg

Belirtileri Benzer

Doç. Dr. Aydın, Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı mevsiminin başladığını dile getirdi. Hastalıkların bu mevsimde görülmeye başlandığını belirtti.

Kenenin koronavirüs gibi baş ağrısı, ishal gibi rahatsızlıklara neden olduğunu belirtti.

Dikkatli Olunmasında Fayda Var

“Koronavirüs döneminde vatandaşlar bağına, bahçesine, köyüne akın etti. Bu dönemde tarlada, bahçede oynayan çocuklarda ve erişkinlerde kene tutulması görülebiliyor. Dikkatli olunmasında fayda var. Ateşli hastalıklarda insanların aklına ilk olarak koronavirüs geliyor ama kene tutulmasının da sorgulanması gerekiyor.”

Erken Müdahale Hayat Kurtarıyor

Doç. Dr. Aydın, ilk çocuk vakasının Artvin’den geldiğini dile getirdi. “Yetişkin bölümüne başvuran hastalar olduğunu da biliyoruz. Herkesin koronavirüse yoğunlaştığı bu dönemde diğer hastalıkların da sorgulanması gerekiyor. Kenenin vücuttan erken uzaklaştırılması oldukça önemli.”

En Yakın Sağlık Kuruluşuna Gidilmeli

“Tarla, bağ, bahçe dönüşünde mutlaka vücut kontrol edilmeli. Kene tutmuşsa eğer mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli, açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, vücut tamamen kapatılmalı” dedi.

Sağlık Durumu Kritik

Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına yakalanan Emre Selim’in durumunun kritik olduğu ifade edildi. Selim’i tutan kenenin aile fertleri tarafından çıkarıldığı belirtildi.

doc-dr-aydin-kkka-belirtileri-covid-19-a-benz-2-14103066-o.jpg