Bebeklerin Zeka Gelişimleri İçin Uzmanlardan 4 Öneri!

Bebeklerin Zeka Gelişimleri İçin Uzmanlardan 4 Öneri!

Çocuklarda sosyal beceriler ve zeka gelişiminin bebek çağı ile önemli bir ilintisi bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanlar bebeklik ve öncesinde bazı ayrıntılara dikkat edilmesi halinde çocukların daha zeki ve sosyal bireyler olacağını söylemektedirler.

 

Çocuklarda sosyal beceriler ve zeka gelişiminin bebek çağı ile önemli bir ilintisi bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanlar bebeklik ve öncesinde bazı ayrıntılara dikkat edilmesi halinde çocukların daha zeki ve sosyal bireyler olacağını söylemektedirler. Bu içerikte uzmanlar tarafından ebeveynlere şiddetle tavsiye edilen bazı önerilerden bahsedeceğiz.

 

Hamilelik Sürecinde Beslenme!

İnsan gelişiminin en önemli noktalarından bir tanesinin anne karnı olduğunu belirten uzmanlar, bu dönemde beslenmenin oldukça mühim olduğuna dikkat çekmektedirler. Anne ve bebeğin temas halinde olduğu ve annenin beslenme düzeni ile bebek sağlığının doğru orantılı olduğu bu dönemde zeka gelişimi de devam etmektedir. Bebeğin gelişmeye başlayan organlarının anne beslenmesi ile ciddi farklılıklar taşıyabildiğini söyleyen uzmanlar, bu dönemde hamile annenin düzenli, dengeli beslenmesi gerektiğine vurgu yaparak tek tip beslenmeden uzak durulması gerekliliğine odaklanmaktadırlar. Bebek için bazı önemli vücut yapıları doktor tavsiyesi ile muhakkak takviye olarak alınmalıdır.

 

Emzirmenin Önemi!

Çocuğun yaşamsal döngüsünde en önemli faktörlerden bir tanesi anne sütüdür. İçerisinde barındırdığı özellikler itibariyle çocuğun gelişimine direk katkı yapan anne sütünün muhakkak atlanmaması gerekliliğine önem veren uzmanlar, yapılan araştırmalarda okul çağına gelen çocukların gelişimlerinin anne sütü ile doğrudan alakalı olduğu sonucuna varmışlardır. Anne sütü ile birlikte beyin fonksiyonlarının olması gerektiği gibi çalışabilmesi sebebiyle de muhakkak emzirme sürecinin dikkatle yapılması gerekmektedir.

 

Televizyon İzleme!

Günümüzün dijitalleşmesi ile birlikte maalesef yapılan en büyük hatalardan bir tanesi olarak bebeklere televizyon izletme gibi bir durum söz konusu olmaya başladı. Hatta öğretici bazı şeyleri televizyon yolu bebeğe aktarmak isteyen ebeveynlerde yok değil; ancak uzmanlar tarafından yapılan önemli uyarılardan bir tanesi de muhakkak 0-2 yaş arası bebeklerin televizyon izlemekten uzak tutulması gerektiğini belirtilmektedir. Beyin gelişiminin  neredeyse ¾’nün 0-2 yaş arasında gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, televizyon faktörünün bu gelişimi ciddi şekilde etkilediğini söylemektedirler. Ayrıca 2 yaşını geçtikten sonra çocuklara en fazla günlük 1 saat televizyon izletilmesi gerekliliğinin önemine vurgu yapmaktadırlar.

 

Dokunma Duyusunun Gelişimi!

Bebeklerde 1 yaşından itibaren dokunma duyusunun öğreticiliği ön plana çıkmaktadır. Artık bu dönem itibariyle bebeğin dokunarak öğrenmeye ihtiyacı olduğunu belirten uzmanlar, ellerin bu anlamda önemli olduğunu söylemektedirler. Bebeğin güvenliğinin sağlanmasıyla birlikte elleri ile her şeye dokunmasının sağlanabilmesinin önemine vurgu yapan uzman kişiler, bebeklerin bu yolla objeleri ve öğretiyi beyinlerine aktardıklarını söylemektedirler. Ayrıca bebeklerin gelişimleri ile ilgili olarak bazı sevdiği şeyleri yapmasına imkan vermek yine önemli olmaktadır. Örneğin yemek yemeye çalışmasını desteklemek onun daha iyi öğrenmesine direk etki edecek faktörlerden bir tanesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.