Az Kişinin Bildiği Moringa Bitkisinin Faydaları Şaşkınlık Yaratıyor!

Az Kişinin Bildiği Moringa Bitkisinin Faydaları Şaşkınlık Yaratıyor!

Gelecekte ismini daha çok duymaya başlayacağınız az bilinen bir bitkiyi öğrenmeye hoş geldiniz. Bazı Ortadoğu ülkelerinde yetiştirilen ve nelere etki ettiği ise yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlayan moringa bitkisinin faydalarını duyunca

 

 

Gelecekte ismini daha çok duymaya başlayacağınız az bilinen bir bitkiyi öğrenmeye hoş geldiniz. Bazı Ortadoğu ülkelerinde yetiştirilen ve nelere etki ettiği ise yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlayan moringa bitkisinin faydalarını duyunca sizlerde şaşıracaksınız. Şu an için az bilinmesi sebebiyle temin etmesi çokta kolay olmayan bir bitki olan moringa bitkisinden sayısız şekilde faydalanmak mümkün.

5defae55ae298bdfae4b6106.jpg

Nepal, Pakistan ve Hindistan gibi Ortadoğu ve Asya ülkelerinde çokça yetişen moringa bu ülkelerde bile henüz çok tanınabilmiş bir bitki olmamakla birlikte, bilim insanları bu bitki üzerinde sayısız çalışmalar yaparak bazı etkilerini açıkladılar. Moringa ağacı olarak bilinen bu büyülü ağacın her bir bölgesi işlevsel olarak fayda sağlamaktadır. Araştırma yapan kişilerce gelecekte daha çok tanınacağı belirtilen moringa bitkisi potasyum, C vitamini gibi besin ihtiyaçları açısından oldukça zengin.

 

Ağacın Her Bölgesi Şifa Niyetine!

moringa-cayinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-10-faydasi-2.jpg

Moringa ağacının kök bölgesi yemeklerde kullanılabilmekte. Salatalarda da tercih edilen moringa kökü turp gibi yemeğin yanında da yine kullanılabilmektedir. Bazı yetişen bölgelerde köylü halklar tarafından moringa kökünden lezzetli yemekler yapıldığı da araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.  Moringa ağacının yaprakları kurtulup toz haline getirilerek kullanılabilmektedir. Hem bir tatlandırıcı baharat olarak kullanılabilir, hem de cilt ve saç maskelerinde de toz haliyle kullanılabilir. Öte yandan yapraklarından moringa çayı elde etmekte mümkündür. Son olarak moringa ağacının tohumlarını kavurarak çerez gibi tüketmekte mümkün olmakla birlikte tohumları suda bekletip bu suyu içmekte yine yapılan bazı kullanım şekillerinden bazılarıdır.

 

 

İşte Faydaları!

  • A vitamini açısından oldukça zengindir.
  • Sindirim sistemine etki ederek sindirim yollarında yaşanan tüm problemleri bitirmektedir.
  • Vücut için gerekli mineralleri sağlamaktadır.
  • Ciltteki kırışıklıkları gidermekte ve ölü derileri yok ederek gençlik ve canlılık kazandırır.
  • Mide sorunlarına karşı koruyucu olmakta ve bağırsaklar için mucizevidir.
  • Yağ yakıcı özelliği sebebiyle sağlıklı kilo verdirir.
  • Vücut için gerekli protein ihtiyacını da fazlasıyla sağlamaktadır.
  • Yine vitamin ve mineral ihtiyaçlarını da karşılamakta ve bu sayede vücudu düzenlemektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.