Avrupa’da En Yüksek Oran Türkiye’nin! 21. Yüzyılın Hastalığı DSÖ Raporunda Yer Aldı!

Avrupa’da En Yüksek Oran Türkiye’nin! 21. Yüzyılın Hastalığı DSÖ Raporunda Yer Aldı!

21. Yüzyılda kontrol altına alınması gereken hastalıkların raporlandığı dosyaya giren hastalıklardan biri Türkiye’de ciddi bir artış gösterme eğiliminde.

 

21. Yüzyılda kontrol altına alınması gereken hastalıkların raporlandığı dosyaya giren hastalıklardan biri Türkiye’de ciddi bir artış gösterme eğiliminde. Yapılan son açıklamalara göre aşırı kilo ve obezite durumu Türkiye’de ciddi oranlara ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün raporlarında da yer alan obezite ve fazla kilo hastalıkları 21. yüzyılın tartışmasız en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor.

Obezitenin dünyada artış göstermesinden kaynaklı bu hastalığa dikkat çekmek adına dünyada birçok farkındalık çalışmaları yapılmış ve geçtiğimiz yıllarda obezitenin dillendirilmesi adına 4 Mart tarihi Dünya Obezite Günü olarak kabul edilmişti. 4 Mart’a yaklaştığımız bu günlerde uzmanlardan obeziteye dair açıklamalar gelirken, 21. yüzyılın en yaygın hastalıkları arasında kabul edilen obezite ile mücadele etkin bir çalışmanın gerekliliği vurgulandı.

 

DSÖ Raporlarında Korkunç Veriler!

DSÖ’nün yaptığı araştırma çalışmaları nezdinde ortaya çıkan sonuçlar ürkünç bir noktada olduğumuzu gösteriyor. 1975 yılı ile 2016 yılları kıyaslamasında ortaya çıkan sonuç obezitenin 2016 yılında dünya genelinde 3 kat daha arttığını ortaya koymuştur. Beslenme alışkanlığı ve yaşam şartları göz önüne alındığında ortaya çıkan bu sonuçla etkin bir mücadele verilebilmesi adına özellikle Amerika’da çok ciddi çalışmalar yapılmakta. Obezitenin en çok görüldüğü ülkelerden biri olan Amerika’da bu konuya dair birçok televizyon programı ile okullarda çocuklara verilen eğitimlerle bu hastalığın yeteri kadar fark edilebilmesi amaçlanıyor.

DSÖ’nün obezite için yayınladığı son verilerde Türkiye için tehlike çanlarının çaldığı ortaya çıktı. Yayınlanan raporda Türkiye’de yetişkin bireylerde obezite oranının % 32 olduğu saptanmıştı. Saptanan bu oran Türkiye’nin Avrupa’da en çok obezite oranına sahip olduğunu da ortaya koymaktadır. Ayrıca yaşanan pandemi süreci ile birlikte 2021-22 yıllarında dünya genelinde obezite oranlarının tavan yapması bekleniyor. Bu noktada tüm ülkelerin etkin bir mücadele vermesi beklenirken, DSÖ’nün yakın zamanda etkin bir mücadele takvimine gireceği konuşuluyor.