Argan Yağının 7 Temel Faydası Herkesi Şok Ediyor!

Argan Yağının 7 Temel Faydası Herkesi Şok Ediyor!

Argan yağı dünya mutfağında, kozmetiğinde ve tıp sektöründe yerini koruyan bir üründür. Argan yağının önde gelen 7 yararına bakalım.

 

Argan yağı, yüzyıllar önce Fas mutfağında yerini almış temel taşlardandır. Yemeklere kattığı hafif, fındıksı aromasının yanı sıra çok fazla potansiyel sağlık yararının olması nedeniyle Argan yağı dünya mutfağında, kozmetiğinde ve tıp sektöründe yerini koruyan bir üründür. Argan yağının önde gelen 7 yararına bakalım.

 

1.Temel Besleyici Maddeleri

Argan yağı, genel olarak yağlı asitler ve ceşitli fenolik bileşenlerden oluşmaktadır. Yapısında bulunan yağlar çoğunlukla oleik ve linoleik asitlerden gelmektedir. Bu asitler, kalp sağlığı sorunlarına iyi gelmesinden dolayı bilinen sağlık yağlarını oluştururlar. Bu nedenle Argan yağı, etkili bir besleyici madde kaynağıdır. Argan yağında sağlıklı bir cilt, saç ve gözler için önemli olan E vitamininden de bolca bulunmaktadır. Bu nedenle güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.

 

2.Kalp Sağlığına Olumlu Etkisi

Argan yağı, omega-9 yağı olarak bilinen oleik asit bakımından zengindir. Avokado ve zeytinyağında da bulunan bu asidin kalp koruma etkisi olduğu bilinmektedir. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, Argan yağı, kanda bulunan antioksidan seviyesine yapmış olduğu direk etkiyle kalp hastalıklarına faydalı olma konusunda zeytinyağı ile kıyaslanmaktadır.

 

3.Diyabet Hastalığına Etkisi

Hayvanlar üzerinde testler yapılan araştırmalarda, Argan yağının diyabete olumlu yönden etki ettiği görülmüştür. Yapılan araştırmalarda yüksek şekerli gıdalar ve beraberinde Argan yağıyla beslenen farelerde, açlığın, kan şekerinin ve insülin direncinin gözle görülür bir biçimde azaldığı tespit edilmiştir. Bu verilerin insanlar üzerindeki etkisini öğrenmek adına daha fazla araştırma yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

4.Kanser Önleyici Etkisi

Argan yağı, bazı kanser hücrelerinin gelişmesi ve üremesini yavaşlatabilir. Yapılan bir araştırma sonucunda, Argan yağının polifenolik bileşenleri prostat kanser hücrelerine uygulanması sonucunda kontrol grubuna nazaran kanser hücresi gelişiminin %50 oranında önlendiği görülmüştür.

 

5.Cilt Yaşlanmasının Belirtilerini Azaltması

Argan yağı, çoğu cilt bakım ürününde popüler içerik olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu, Argan yağının beslenme düzeninde tüketiminin, enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltması sayesinde yaşlanma sürecini gecikmesine yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde cildinize direkt uygulamanız halinde onarımı destekler ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

 

6.Yaraların Hızlı İyileşmesine Etkisi

Yine hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde, ikinci derece yanıkları bulunan farelere 14 gün boyunca günde ikişer kez verilen Argan yağının yaraların iyileşme hızını artırdığı görülmüştür. Bu veriler kesin bir sonuç vermese de Argan yağının yaralı doku onarımında etkin olduğu anlaşılabilmektedir.

 

7.Deri Çatlakları Tedavisinde ve Önlenmesinde Kullanılması

Argan yağı, deri çatlaklarını önleme ve tedavi etmede kullanılan bir yoldur. Araştırmaların Argan yağının iltihaplanmaların düşürülmesi ve cilt esnekliğinin artırılması konusunda söylemleri düşünecek olursak, bir çok insanın deri çatlakları sorununda Argan yağı kullanma sebebi ortaya çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.