Ani Kilo Kaybına Dikkat! Bu Hastalıklar Baş Gösteriyor Olabilir!

Ani Kilo Kaybına Dikkat! Bu Hastalıklar Baş Gösteriyor Olabilir!

Ani kilo kaybı en dikkat edilmesi gereken fizyolojik durumların başında gelmektedir. Kilo vermek çoğu kişi nezdinde sağlıklı görünse de kiloyu sağlıklı vermek bu noktada önemlidir.

 

Ani kilo kaybı en dikkat edilmesi gereken fizyolojik durumların başında gelmektedir. Kilo vermek çoğu kişi nezdinde sağlıklı görünse de kiloyu sağlıklı vermek bu noktada önemlidir. Ayrıca ani kilo kaybı ise dikkat edilmesi gereken durumlardan biri olmakla birlikte ani kilo kaybı bazı hastalıkların göstergesi olabilmektedir. İşte ani kilo kaybının nedenleri arasında olabilecek bazı hastalık ve sorunlar.

 

Kas Kaybı

Ani kilo verenlerde ciddi bir kas erimesi yaşanıyor olabilir. Kas erimesi ciddi bir sorun olmakla birlikte kas erimesinin altında büyük hastalıklarda yatabilmektedir. Ani kilo kaybına neden olan şeylerden biri kas kaybı olabileceği gibi bu duruma dikkat edilmesi şarttır.

 

Tiroid Bezinin Aşırı Aktif Olması

Ani kilo kaybının nedenlerinden biri de tiroid bezinin aşırı aktif halde olması olabilmektedir. Tiroid bezinin aşırı aktif olması halinde de kanser gibi çok ciddi sorunlar çıkabileceği gibi guatr hastalığına işaret eden ani kilo kaybı yaşıyor olmanız da muhtemel tespitlerden biri olabilir. Tiroid bezinin aşırı aktif çalışması sizi bedensel ve ruhsal anlamda da ciddi manada etkisi altına alabilmektedir.

 

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit, bağışıklık sisteminin kaslara ve eklemlere saldırması anlamına gelmektedir. Çok ciddi insansı hastalıklardan biri olarak bilinmekle birlikte ani kilo kaybına neden olabildiğinden ani kilo kayıpların romatoid antrit yaşıyor olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu sebeple ani kilo kayıplarında mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 

Diyabet

Ani kilo kaybına neden olan hastalıklardan bir tanesi de diyabet hastalığıdır. Ani kilo kaybı yaşıyorsanız diyabet hastalığına yakalanıyor ve yakalanmış olma ihtimalinizi büyük bir olasılıktır. Pankreasta bulunan insülin üreten hücrelerin saldırı altında olmasından kaynaklı ortaya çıkan diyabet hastalığı ani kilo kaybınızın nedeni olabileceğinden mutlaka doktora görünmeniz şarttır.

 

Psikolojik Durumlar

Ani kilo kaybınız depresyonda olduğunuza işaret olabilmektedir. Psikolojik durumlar direk olarak vücuttaki hormon dengesi ile alakalı bir durumdur ve bu bağlamda yaşanan ani kilo kaybı ruhsal bir sıkıntı yaşadığınıza işaret olabilmektedir. Depresyon, anksiyete ve stres – kaygı gibi ruhsal sorunlar yaşıyor olma ihtimaliniz de bulunmaktadır.

 

Bağırsak Hastalıkları

Ani kilo kaybına neden olan hastalıkların başında bağırsak hastalıkları gelmektedir. Vücudun tüm işleyişinde belirgin bir faktör halinde olan bağırsaklarda yaşanan bir hastalık ve durum ani kilo kaybı yaşamanıza neden olabileceğinden bu ihtimali de dikkate almanız gerekmektedir.

 

Akciğer Hastalıkları

Ani kilo kaybına neden olan akciğer hastalıkları çok ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. KOAH, Astım gibi akciğer hastalıkları yaşama riskinizi gösterebilir olan ani kilo kaybına bu anlamda da dikkat etmeniz şarttır.