Alerji Hastaları İçin Uzmanlardan 7 Öneri!

Alerji Hastaları İçin Uzmanlardan 7 Öneri!

Mevsimsel veya yıllık alerji durumları birçok insanda görülebilmektedir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkması ile birlikte kişinin sosyal ve psikolojik sorunları da bununla birlikte artış gösterebilmektedir.

 

Mevsimsel veya yıllık alerji durumları birçok insanda görülebilmektedir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkması ile birlikte kişinin sosyal ve psikolojik sorunları da bununla birlikte artış gösterebilmektedir. Bundan kaynaklı alerji ilaçlarının kullanımı bazı durumlarda etkisiz veya yeterli etkiyi gösteremeyebilmektedir. Bu sebeple bazı uzman önerilerine dikkat etmek faydalı olacaktır. İşte uzmanlardan alerji hastaları için bazı öneriler.

 

Klima Temizliği!

İçerideki havayı temizleme özelliği barındıran klimaların filtrelerinin kirlenmesi halinde ortaya ciddi oranda sorunlar çıkabilmektedir. Filtrelerin kirlenmesi ile birlikte içeriye verilen havanın içerisinde toksin maddeler olabilmekte ve ayrıca biriken tozlarda yine içeri verilebilmektedir. Bu sebeple klimanın temizliğinin periyodik şekilde yapılması ve hatta filtrelerin alerjilere özel filtre ile değiştirilmesi daha etkin olacaktır.

 

Eve Girer Girmez Temizlenme!

Alerjik unsurların bazıları bizimle birlikte evin içine girerler. Üzerimizde, saçımızda veya cildimizde bulunan alerjen unsurlardan kurtulmak adına eve gelindiği gibi giysilerin değiştirilmesi ve duş alınması bu konuda oldukça fayda sağlayacaktır.

 

Kuru Rüzgarlı Havalarda Dikkat!

Kuru rüzgarlı havalar alerjisi olan insanlar için oldukça tehlikeli günlerdir. Bu gibi havalarda mümkünse dışarı çıkılmaması gerekir; ancak çıkılması zorunlu olan hallerde ise maske takılması dışarıdaki polenlerin vücuda girmesine engel olacaktır.

 

Burun Temizliği!

Alerjik reaksiyonlarda en önemli bölge burundur. Alerjik unsurların büyük bir bölümü burun yoluyla vücuda girmektedir. Burunda filtre görevi gören tabakaların zarar görmemesi adına alerji hastası insanların sık sık burunlarını temizlemeleri gerekmektedir.

 

Sıvı Tüketimi ve Bitkisel Çaylar!

Uzmanlara göre en dikkat edilmesi gereken şeylerin başında vücut için gerekli olan su miktarının karşılanması olmaktadır. Bu sebeple yeterli miktarda su tüketmek ve bitkisel çaylarla solunum yollarını sıcak tutmak alerjik reaksiyonlara karşı oldukça fayda sağlamaktadır.

 

Ev Temizliğine Dikkat!

Alerjik unsurlara karşı ev temizliği oldukça önemli olmakla birlikte bu temizlik için kimyasal ürünler kullanmak ve toz arttırıcı materyaller kullanmak oldukça kötü bir fikir olacaktır. Bunun yanında temizlik için sirke ve kabartma tozu gibi ürünler daha doğru tercih olmakla birlikte alerjik filtreye sahip elektrikli süpürge kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Neme ve Buhara Dikkat!

Öncelikle uyduğunuz odanın nem oranına dikkat etmeniz gerekir. Kuru bir ortamda alerjinizin tetiklenmesi kolay olacaktır. Bunun yanında alerjik unsurlardan kaynaklı burun tıkanıklığı yaşanması halinde buhar ile burun ve geniz yollarını açmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca alerjik reaksiyona sebep olan ana unsurların farkında olmanız ve sizi nelerin tetiklediğini bilmeniz gerekir. Bildiğiniz bu kaynaklardan uzak durarak alerjiye karşı en etkin mücadeleye verebilirsiniz.