Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dünya üzerinde az rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan akciğer sönmesi yani tıbbi ismiyle Spontan Pnömotoraks oldukça ciddi bir sorundur. Bu içerikte iki soruda akciğer sönmesinin ne olduğunu ve belirtilerinin neler olduğuna bakacağız.

 

Dünya üzerinde az rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan akciğer sönmesi yani tıbbi ismiyle Spontan Pnömotoraks oldukça ciddi bir sorundur. Bu içerikte iki soruda akciğer sönmesinin ne olduğunu ve belirtilerinin neler olduğuna bakacağız. Hazırsanız başlayalım.

 

Nedir Bu Akciğer Sönmesi?

Oldukça basit bir şekilde anlatmamız gerekirse; akciğeri saran iki zardan bahsedebiliriz. Akciğerlerin kendisini saran bir zar tabaka bulunmaktadır ve ikinci bir zar ise göğsü içten sarmakla birlikte göğüs duvarına yapışıktır. İki zar arasında herhangi bir şekilde hava veya başka bir şeyin bulunması söz konusu olmamaktadır. Bu aralıkta az bir miktarda sıvı bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu iki zar arasına havanın girmesi veya başka bir tabirle bu bölgeye havanın kaçması halinde akciğer sönmesi dediğimiz olay ortaya çıkmaktadır. Birçok sebepten kaynaklanabilen bu durum akciğerlerin işleyişinde yaşanan bir sorundan kaynaklanabilmektedir.

Genellikle bir travma ile birlikte ortaya çıkan akciğer sönmesi herhangi bir travma olmadan da ortaya çıkabilmektedir. Akciğerlerde bir rahatsızlık veya hastalık olması durumunda bu riskin daha yüksek olduğu bilinmekle birlikte herhangi bir akciğer hastalığı olmayan kişilerde de aniden ortaya çıkabilmektedir. Zarların altında bulunan hava kabarcıklarının aniden patlaması ile birlikte alınan havanın bu bölgeye gitmesi ile birlikte akciğer sönmesi dediğimiz tehlikeli durum yaşanabilmektedir. Bu durumda muhakkak acile gidilmesi gerekmektedir.

 

Peki Belirtileri Nelerdir? Veya Nasıl Tanıyabiliriz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ciddi bir sorun olmakla birlikte bazı akciğer sönmeleri kendiliğinden de iyileşebilmektedir; ancak bu durumun farkına varılması halinde muhakkak doktora gidilmesi şarttır. Akciğere dair nefes sorunu veya ani bir durum yaşamanız halinde tavsiyemiz sizin doktora görünmenizdir. Açılan bölümün doktor tedavisi ile kapatılması ve olmazsa şayet cerrahi müdahale ile ameliyat ile kapatılması gibi durumlar söz konusu olabileceğinden mutlaka hastaneye gidilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Hafif belirtiler veya ağır belirtiler gösterebilen akciğer sönmesinde kendiliğinden geçmesini beklemeden mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Aksi halde tedavi edilmeyen veya ilerleyen akciğer sönmeleri ölüme kadar götürebilmektedir. Bazı durumlarda ani öksürükler ile kendini gösterebilen bu sorun, nefes darlığı ve göğüste ağrıya neden olmaktadır. Zarlar arasına giren havanın etkisi ile birlikte kalbe baskı durumunun da söz konusu olabildiği akciğer sönmesinde şok etkisi de yaşanabilmektedir. Bu nedenle ani göğüs ağrısı, nefes alamama ve ani başlayan öksürükler karşısında mutlaka en yakın hastane kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Aksi halde daha ciddi sorunlar ile karşılaşmanız mümkün olmakla birlikte bu sorunun büyük bir problem olduğunu unutmamanızda gerekmektedir.