Abdominal Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Karnın orta kısmında 1 ila 72 saat süren ağrı nöbetleri olarak kendini gösteren paroksismal idiyopatik bozukluğu temsil eden patolojik bir durumdur.

Yayınlanma:
Abdominal Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Karnın orta kısmında 1 ila 72 saat süren ağrı nöbetleri olarak kendini gösteren paroksismal idiyopatik bozukluğu temsil eden patolojik bir durumdur.
Abdominal Migrenin Nedenleri
Şu anda kesin olarak belirlenememiştir, ancak hastalığın çok faktörlü bir etiyolojiye sahip olduğu varsayılmaktadır. Çok sayıda araştırma sürecinde, hastalığın gelişiminde asıl rolün, çocuğun veya ebeveynlerin karakterinin bazı kişilik özelliklerinin yanı sıra ailedeki ilişkilerin türü ile ilişkili psikolojik özelliklerin de oynadığı saptanmıştır. Çoğu durumda, hastalığın gelişimi ağrı ve rahatsızlığa aşırı duyarlı çocuklar maruz kalır. Ağırlaştırıcı bir semptom, ebeveynlerin (özellikle de annenin) kararsız ruhsal sağlığıdır, çünkü annelerde nevroz riski yüksek olan ailelerde yaşayan çocukların, karın migren gelişimine duyarlı oldukları belirlenir. Örneğin, bu hastalığın tespit vakalarının neredeyse yüzde 65'inde, bir veya iki ebeveynin migren ataklarından etkilendiği saptanmış ve genetik yatkınlığın varlığını gösteren ailelerde meydana geldiği görülmektedir. Hastalık verilerinin incelenmesi sürecinde elde edilen, abdominal migren gelişiminin, genetik olarak belirlenmiş duyarlılığın arka planında psikolojik faktörlere maruz kalması durumunda meydana geldiğini göstermektedir.Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler şiddetli psiko-duygusal stres, meteonsensitivite, uyku bozuklukları , belirgin fiziksel yorgunluk olarak sıralanabilir.

Abdominal Migren Belirtileri

Abdominal migren, birkaç hafta veya bir kaç ay süren a-semptomatik aralıklarla değişen geçici paroksismal karın ağrıları ile kendini gösterir. Hastalığın ana semptomu göbek bölgesinde lokalize olan ve vakaların yüzde 16'sında yaygın bir karaktere sahip olan orta veya yoğun karın ağrısıdır. Hastalar karın ağrısını donuk veya ağrılı olarak tanımlarlar. Ağrı krizlerine bulantı, kusma, ishal gibi anoreksi belirtileri eşlik edebilir. Ağrı, çocuğun normal bir yaşam sürdürme yeteneğini olumsuz yönde etkiler. Çoğu durumda, çocuğun davranışı yaşına bağlıdır. Büyük çocuklar karın ağrısı sebebiyle okula gidemiyor ve yatakta kalmayı tercih ediyorlarsa bu durumdan şüphe edilebilir. Ayrıca bu süre zarfında çocuk, cilt solukluğu veya ekstremitelerin soğuması gibi tipik vazomotor reaksiyonların gelişimini de yaşayabilir.

Abdominal Migren Tanısı

Teşhis güçlükleri spesifik olmayan semptomatoloji ve bunun gibi gastrointestinal sistem hastalıkları ve zayıf pediatristlerin abdominal migren varlığına dair benzerlikleri ile ilişkilidir. Teşhis sırasında bir uzmana ilk sevk sırasında, sindirim sistemi organlarının anatomik, neoplastik, enflamatuar bozukluklarının varlığı için dikkatli bir inceleme gerektiren ağrı sendromunun sadece fonksiyonel doğasını doğrulamak gerekir. Bu hastalara fizik muayene, anamnez, karın palpasyonu muayenesi yapılır. Gerekirse, bu hastalara karın boşluğu organlarının yanı sıra manyetik rezonans veya bilgisayarlı tomografinin ultrason veya radyolojik muayenesi yapılabilir.

Abdominal Migren Tedavisi

Terapi prensipleri, basit migren tedavi yöntemine karşılık gelir. Abdominalji paroksizmlerini durdurmak ve interiktal tedavi dahil olmak üzere, terapötik tedbirler alınmaktadır. Hastanın tedavisi, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, kombine kodein içeren ilaçlar ve parasetamolün reçete edilmesidir.

Abdominal Migren Nasıl Önlenir?

Karın migreninin önlenmesi için, ailede iyi bir güvene dayalı psikolojik bir atmosfere, günlük rutine ve sağlıklı beslenmeye, çocuğun sinir sistemini etkileyen psiko-duygusal stresi önleyici tedbirlerin alınması gerekir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet