Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Yasası Detayları Belli Oldu

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Yasası Detayları Belli Oldu

Erken emeklilik yasasından artık sağlıkçılarda yararlanmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Kamuoyunda yıpranma olarak adlandırılan fiili hizmet süresi zammı erken emekli olabilmek için 3600 gün çalışılması gerekmektedir.

 

Erken emeklilik yasasından artık sağlıkçılarda yararlanmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Kamuoyunda yıpranma olarak adlandırılan fiili hizmet süresi zammı erken emekli olabilmek için 3600 gün çalışılması gerekmektedir. Hesaplanan 3600 gün sadece insan sağlığı ile ilgili çalışan kişiler yararlanabilecektir. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı yasa tasarısı ile sağlık meslek mensupları, insan sağlığı için teşhis ve tedavi edici meslek grupların da çalışmak şartı ile bu sürede çalışan kişinin 360 günü için 60 hizmet bedeli zammı alabileceklerdir. Bu şekilde elde edilen hizmet süresi zammı 5 yılı geçmemek kaydı ile toplam prim ödeme gün sayılarına eklenecektir. Kısmi süreli sağlık çalışanlarında saat hesabı ise kısmi çalışan sağlık çalışanları yani sözleşmeli olarak çalışıyorsa çalıştığı yarı zamanlı saat sağlık çalışanı için 1 gün olarak hesaplanacaktır. Ancak bu kanunda idareciler yararlanamayacaktır. Sağlım meslek çalışanı olmakla birlikte insan sağlığı ile ilgili çalışmayıp başhekim, dekan, rektör ve idareciler gibi görev yapanlar bu haklardan yararlanamayacaktır.

Sağlık Çalışanları Kaç Yıl Erken Emekli Olabilecek?

nmgpf.jpg

Sağlık çalışanlarının yıpranmayı payını içeren düzenlemelerde artık yasalaştı ve yıpranma payı yılda 2 ay olmak üzere yürürlüğe geçti. İnsan sağlığı ile ilgili işlerde çalışarak, uzun süreli rapor kullanmamak şartıyla 15 yıl çalışanlar 1 yıl erken emekli olabileceklerdir. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı zammı kapsamında her 360 güne 60 gün yıpranma hakkı verirken bunun yarısı süresi kadar ise yaştan indirilecektir. Bu durumda yaştan indirilebilmesi için 12 ay çalışan sağlık çalışanının 4320 gün çalışması gerekecektir. Yılda tatilleri ve sağlık çalışanlarının izinlerini de sayılması varsayımında bulunulduğunsa kişi 291 gün çalışmaktadır bu da 4320 güne tekabül etmektedir. Sağlık çalışanlarına yıpranma kanunu ile emekli olan doktorların branşlarına ve uzmanlık alanlarına göre emekli aylıklarının 2 bin TL olması, uzman olmayanların ise 500 TL arttırılacaktır. Ayrıca doktor ve diş hekimlerinde emekli aylıkları arttırılacaktır. Kamuda çalışan nitelikli sağlık çalışanlarına da özelde çalışabilmeleri için teşvik edilecek ve yeni kanunlar da çıkacaktır. Getirilen yeni tasarılar ile doktorlarda gün hesaplamalarına göre erken emekli olabilecektir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum