Sağlık Bakanı’ndan Uyarı: Seyahatiniz Gerekli Değilse Erteleyin. Pandemi Sürecinde Yeni Yasaklar mı Geliyor? İşte Tüm Detaylar…

Sağlık Bakanı’ndan Uyarı: Seyahatiniz Gerekli Değilse Erteleyin. Pandemi Sürecinde Yeni Yasaklar mı Geliyor? İşte Tüm Detaylar…

Bakan Fahrettin Koca, yaşanan süreçle ilgili uyarılar yaparak, “İzmir'de şu anki şartlar COVID-19'un yayılmasına çok elverişli. Zor günlerin daha da zorlaşmasına izin vermeyelim. İstanbul'daysanız, ayrılmayın. İşte Detaylar...

Seyahatiniz çok gerekli değilse erteleyin” açıklamasını yaptı. Diğer taraftan son verilere göre, Türkiye'de son 24 saatte 139 bin 103 COVID-19 testi yapıldı. Bunlardan 2 bin 302 kişiye ise hastalık tanısı konuldu. Tedavi görenlerden 76 kişi hayatını kaybederken, ağır hasta sayısı 2 bin 341 oldu.

Türkiye’de COVID-19 salgını devam ederken, vaka ve test sayıları güncellendi. Alınan son verilere göre, Türkiye'de son 24 saatte 139 bin 103 COVID-19 testi yapıldı. Bunlardan 2 bin 302 kişiye ise hastalık tanısı konuldu. Tedavi görenlerden 76 kişi hayatını kaybederken, ağır hasta sayısı 2 bin 341 oldu.

İstanbul’daysanız Ayrılmayın!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelişmelerle ilgili vatandaşları uyardı. İzmir’de gerçekleşen depreme değinen Koca, “İzmir'de şu anki şartlar Kovid-19'un yayılmasına çok elverişli. Zor günlerin daha da zorlaşmasına izin vermeyelim. İstanbul'daysanız, ayrılmayın. Türkiye'deki vakaların yüzde 40'ı yaşadığınız şehirde. Semptomsuz bir taşıyıcı, tespit edilmemiş bir temaslı olabilirsiniz. Seyahatiniz çok gerekli değilse erteleyin" açıklamalarında bulundu.

Yeni Kısıtlamalar mı Geliyor?

Vaka sayılarındaki artış göz önüne alınarak Bilim Kurulu’nun yaptığı toplantılarda, genel bir yasaklama yerine, bulaşma alanlarına yönelik kısıtlamaların getirilmesi üzerinde duruluyor. Önceki süreçte koronavirüs önlemleri kapsamında restoran ve kafelerin erken kapatılmasına karar verilmişti. Gece 12’ye kadar olan sürenin özellikle bulaşma oranının yoğun olduğu illerde daha da erkene çekilebileceği tahmin ediliyor. 

Fabrika ve iş yerlerinde de yeni çalışma düzenine geçilmesi bekleniyor. Toplu taşıma ve mağazalara yönelik de saat düzenlemesi yapılırken, kapalı alanların kullanımıyla ilgili de çalışma yapılacak.

Bulaşmaların Yüzde 70’i Aile ve Ev İçinde Gerçekleşiyor

Yapılan son araştırmalara göre vaka bulaşmaları en çok aile içinde gerçekleşiyor. Bir ailede birden çok vaka çıkarken, bulaşmaların yüzde 70’inin ev içi bulaşma olduğu belirlendi. Bu durum sebebiyle de aile içi veya site içerisindeki toplanmalara karşı da kısıtlamaların getirilmesi söz konusu.

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, konuyla ilgili görüşlerini belirtirken, seyahat yasağı beklemediğini söyledi. Ev içi bulaşmalara dikkat çeken Aydın, “Şu anda İstanbul ve çevresinin patladığını söylüyoruz ama 100 bin nüfusa pozitif görünme oranına baktığınızda Türkiye genelinden çok farklı değil. Bir ilden diğerine seyahat etmenin artırıcı etkisi kalmadı artık. Artırıcı etki, ev içi bulaşmalarda” ifadelerini kullandı.

Aydın, ayrıca vaka yoğunluk haritasına karşı da uyarı da bulunarak, “Kentlerin vaka yoğunluğunu gösteren uygulamada kırmızı ve mavi bölgeler yalancı bir güven hissi uyandırıyor. Mavi bölge görünüyorsa bu rahat olacağınız anlamına gelmiyor” dedi.

65 Yaş Üstü Vatandaşların Sokağa Çıkması Kısıtlandı

COVID-19 vakaları sebebiyle Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı. Açıklama yapan Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, ilçedeki vaka artışları karşısında vatandaşları koruma adına çalışma başlattıklarını söyledi. Kısıtlama detaylarıyla ilgili bilgi veren Yaman, “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 08.30-10.30 saatleri ile 18.00-19.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Bunun dışında kalan zamanlarda söz konusu vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Acil sağlık durumları, tedavi ihtiyacı, çalışma ve diğer zorunlu durumları bulunan vatandaşlarımız bu yasaktan muaf olacak. Ayrıca ilçede bulunan kapalı pazarımız haftanın her günü açık olacak, içeride 300 kişiden fazla vatandaş bulunamayacak" açıklamalarında bulundu.

Ağrı’da Yeni Kısıtlamalar

Ağrı'da ise pandemi kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile tüm banka şubelerine girişlerde HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Kentte Vali Osman Varol başkanlığında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı yapılırken, COVID-19 salgınının yayılmasının önüne geçmek amacıyla ilave tedbirler alındı. Alınan kararlar kapsamında, il genelindeki valilik, kaymakamlıklar ve bağlı kurumlar ile tüm kamu ve özel banka şubelerine girişlerde 4 Ekim Çarşamba gününden itibaren HES kodu sorgulama zorunluluğu getirildi.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.