Saç Kurutmanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Saç Kurutmanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Saç kurutmak yıllardır süre gelen bazı kesimlerce olmazsa olmaz, bazı kesimlerce zararlı bulunan bir eylemdir. Uzmanlarca belli başlı zararları da olduğu belirtilen saç kurutmanın, kurutulmaması durumunda ağır sonuçları da olabilmektedir.

 

 

Saç kurutmak yıllardır süre gelen bazı kesimlerce olmazsa olmaz, bazı kesimlerce zararlı bulunan bir eylemdir. Uzmanlarca belli başlı zararları da olduğu belirtilen saç kurutmanın, kurutulmaması durumunda ağır sonuçları da olabilmektedir. Kişinin duştan sonra saç kurutmayı bir mecburi eylem olarak görmesinin yanında alternatif bir daha etkili yol olabilir mi? Bu içerikte alternatif yolumuzu da sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız saç kurutmanın yararları ve zararları nelermiş bakalım.

 

Saç Kurutmanın Yararları Nelerdir?

Öncelikle ıslak saç insan vücuduna oldukça sorun yaratabilen bir olgudur. Islak kalan saç dipleri zayıflamaya başlar ve saç dökülmelerine sebebiyet verebilmektedir. Islak saç bu sebeple daha kolay kırılabildiği gibi şiddetli baş ve boyun ağrılarına da neden olabilmektedir. Yine ıslak saç ile güneş ışığı altında kalmakta oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir. Tifo gibi ciddi bir hastalığın ana sebeplerinden bir tanesi ıslak saç ile güneşe çıkmaktır. Saçlarını ıslak bırakan kişilerin rüzgar ile teması halinde de çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmakla birlikte saç nezlesi adı verilen saç diplerinin acıması sorunu da yaşanabilmektedir. Saç nezlesi adı verilen sorun sebebiyle kişiler saçlarını tararken bile acı çekebilmektedir. Tüm bu sorunları düşününce saç kurutmanın ne kadar faydalı olduğu gözler önüne seriliyor. Ayrıca saçları kurutmanın bir diğer faydası ise kafada biriken kepeklerden kurtulmak olabilmektedir.

 

Saç Kurutmanın Zararları Nelerdir?

2179513-620x410.jpg

Saç kurutmak birçok sorunu çözse de saçı bazen kurutmakta zararlı olabilmektedir. Yüksek sıcaklık ile sürekli saç derisine verilen ısı ile birlikte deride bazı cilt sorunları oluşabilmektedir. Öte yandan ısıya çok fazla maruz kalan saçlar kırılmalara veya renk açılmasına uğrayabilmektedir. Saçı kurutmanın dezavantaj olarak görüldüğü bir diğer durum ise uzun saçlı kişilerde fazla kabarma olarak nitelendirilir. Peki saç kurutmak ve kurutmamak zararlı ise ne yapılabilir?

 

Alternatif Saç Kurutma

 

Alternatif saç kurutma biraz zaman isteyen ve mümkünse birkaç saat evde durmanız gerekmektedir. Duş aldıktan sonra havlu ile kuruttuğunuz saçlarınıza kuru başka bir havlu sarın ve birkaç saat evde oturun veya geceden duş alarak bu şekilde uyuyun. Duştan sonra saçın rüzgar almaması ve havlu ile kuruması en doğal kurutma şekli olmaktadır. Bu yöntem ile hem saçların ısıdan zarar görmesine engel olunabilir, hem de ıslak bırakılmayarak çeşitli hastalıkların önü kapatılmış olur. Size tavsiyemiz akşam yatmadan birkaç saat önce duş almanız yönünde. Sağlıklı saçlar diyelim o zaman size.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.