Replika Telefon Nedir? Farkları Nelerdir?

Replika Telefon Nedir? Farkları Nelerdir?

Telefonların gün geçtikçe özelliklerinin artması ve paralel olarak da fiyatlarının yükselmesi replika telefonlara olan ilginin de artmasına sebep oldu.

Telefonların gün geçtikçe özelliklerinin artması ve paralel olarak da fiyatlarının yükselmesi replika telefonlara olan ilginin de artmasına sebep oldu. Bu yazımızda nedir bu replika telefonlar, neden replika diyorlar, farkları neler, zararları neler gibi sorulara cevaplar yönelteceğiz.

Replika Nedir?

Replika kelimesi kopya, taklit gibi anlamlara geliyor. Ülkemizde özellikle telefonlarda kullanılan bu terim aynı zamanda örneğin saat gibi bazı popüler ürünlerde de kullanılıyor. Bu ürünlerde Replika kelimesi orijinalinin kopyası, taklidi, kaçağı anlamlarına geliyor.

Neden Replika Deniyor?

Replika yabancı kökenli bir sözcük ve taklit ürünler dışında bir yerde de dilimizde yaygın bir kullanımı yok. Ancak telefonlar ve saatler gibi ürünlerde kopya, taklit gibi itici kelimeler kullanmak tercih edilmemiş. Yani orijinal olmayan bir telefonun adına taklit, kopya gibi kelimeler eklemek malum satışı oldukça olumsuz yönde etkilerdi. Birileri de çıkmış daha sevimli, kulağa daha hoş gelen, doğrudan anlamını bilmediğimiz bir kelime kullanalım demiş ve replika kelimesini bulmuş. Replika denince kulağa daha hoş geliyor ve bu şekilde satış daha kolay.

Replika Telefonlar

10 BİN TL barajını çoktan aşan üst düzey telefonlar replika sektöründe hemen karşımıza çıkabiliyor. Hatta bu sektör öyle bir hal aldı ki bir telefon daha Türkiye’ye gelmeden taklidi gelebiliyor. Bu kadar ilgi görüyor olmalarının en temel sebebi tabii ki de fiyatları. Orijinallerinin 5’te, 10’da biri fiyatlarına replika ürünler görülebiliyor. Kişiler de bunlara kullan at gözüyle bakıyor maalesef.

Replika ile Orijinal Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Replika telefonlar orijinallerinin birebir taklitleri olarak üretilmekteler. Özellikle de dış görünüş ve menü tasarımları olarak orijinallerinden ayırt edilemeyecek şekilde üretilebiliyorlar. Hele de telefonların paketlendiği kutular bile orijinaline çok yakın taklit edildiği zaman bir kişinin farkı anlaması pek mümkün olmuyor.

iPhone modellerinin replikalarındaki en büyük farklılık işletim sistemi oluyor. Taklit telefonlarda iOS işletim sistemi kullanılamadığı için iPhone modellerinde dahi Android işletim sistemine yer veriliyor. Fakat menü ve ekran tasarımı da iPhone’larınkine oldukça benzemekte.

Tabii tüm telefonlardaki en önemli farklılık ise telefonun içerisinde. Replika telefonlar, orijinallerini teknik özellikler açısından taklit etmediği için ucuzlar aslında bir yerde. Yani replika telefonlar, orijinalleri ile aynı özelliklere sahip değillerdir, aynı performansı beklememelisiniz kesinlikle.

Bazı replika ürünlerde telefonun kulaklığından şarj aletine kadar her bir aksesuarı dahi taklit edilmiş bir şekilde size ulaşıyor. Ancak kimi replika ürünlerde iPhone paketinin içinden üzerinde farklı bir marka yazan bir kulaklık çıktığını dahi görebilirsiniz.

Replika Ürünleri Nasıl Anlarım?

Replika telefon alanlar ikiye ayrılıyor. Birinci grup sırf fiyatları uygun diye bilerek, isteyerek taklit ürün alan kısım. İkinci grup ise orijinal telefon alma niyetinde olsa da fiyatı uygun diye güvenilmeyen bir yerden ya da kişiden telefon satın alıyor ve maalesef eline istemeden replika telefon geçiyor. Bu duruma düşmek istemeyennler ise replika ürünler ile orijinalleri birbirinden nasıl ayırt edebileceğini merak ediyor.

Maalesef bu ayrımı yapmak bir hayli zor. Çünkü taklitler orijinallerine oldukça yakın olduğu için dış görünüşten anlamak neredeyse imkansız. Tabii birkaç nokta kendini ele verebiliyor.

Örneğin bir iPhone alırken kutusunda Android’in logosunun yer alması, iPhone’un bir modeli olan telefonu elinize alıp özelliklerine baktığınızda Android işletim sisteminin kurulu olduğunu görmeniz bu ürünün taklit olduğunu gösterir. Benzer şekilde kutu içerisinde yer alan aksesuarlar da taklit olduğunun bir göstergesi olabilir.

Telefonu açıp menülerden taklit mi orijinal mi olduğunu anlamak maalesef çok zor olabiliyor. Ancak kötü taklitlerde yaygın yazım hataları yer alırken sizin için de bir gösterge olabilir.

Replika Ürünlerin Zararları Nelerdir?

Replika ürünlerin ömürleri oldukça kısadır. Orijinal bir telefon fiyatına 5-10 tane replika alınıyor diye düşünerek “kullan-at” mantığı baştan kabul edilse de birçok telefon birkaç ay içinde kullanılmaz hale gelebiliyor. Başta size çok karlı bir alışveriş gibi gelse de aslında sonunda zararlı çıkacak olan da sizler olacaksınız.

Replika telefonların zararlarından bir tanesinin de SAR değerleri olduğu, yani bu taklit telefonlarda SAR değerlerinin daha yüksek olabildiği belirtiliyor.

Replika telefonların IMEI numaraları da sahte/kaçak olduğu için IMEI’lerinin yasaklanması, telefon hattı kullanımına kapatılması durumları da söz konusu olabiliyor.

Replika Telefonlardan Nasıl Uzak Durabiliriz?

Replika telefonlardan uzak durmanızı kesinlikle öneriyoruz. Tabii ki bunun kilit noktası da telefon alırken güvenilir adresleri tercih etmek. Artık replika telefon satan birçok kişi bunu ürünlerinin altında dahi belirtiyor ve her ne kadar “1. kalite” gibi eklemeler yapılsa da bunları dikkate alarak uzak durmak gerekiyor.

Piyasada çeşitli mağazaların ortalama fiyatları ile arasında aşırı farklılıklar olan modeller taklit, kopya, kaçak olabilir. Maalesef özellikle internet üzerinden güvenilir olmayan sitelerden sırf uygun fiyatları için alınan telefonlar yerine boş kutuların dahi gönderildiği haberleri sıkça duyuyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.