Reflü Nedir? Reflü Hastalığı Nelere Yol Açar?

Reflü Nedir? Reflü Hastalığı Nelere Yol Açar?

Ağza alınan gıdalar yemek borusu sayesinde mideye iner. Yemek borusu şekil itibariyle boruya benzemekte ve yemek borusunun mideyle birleşen alt ucunda, gıdalar geçerken açılan diğer zamanda kapalı olan bir kapakçık bulunur.

Ağza alınan gıdalar yemek borusu sayesinde mideye iner. Yemek borusu şekil itibariyle boruya benzemekte ve yemek borusunun mideyle birleşen alt ucunda, gıdalar geçerken açılan diğer zamanda kapalı olan bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık gıdaların ve mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önler. Bu durumda yemek borusunun kapakçığının gevşemesiyle mide asidi yemek borusuna geri kaçmakta ve buna reflü denmektedir. Yetişkin bireylerin neredeyse %20'sinde görülmektedir.

Yaşamda görülme sıklığı bilinmemekle birlikte yaklaşık olarak oranı %20'dir. Kadın ve erkek arasında barız bir farklılık oluşmaz. Yemeklerden sonra ekşime, hazımsızlık mide asidinin ağza gelmesi ile karakterize olan reflü, geçici olarak meydana da gelebilir. Ama bazı kişilerde reflü şikayetleri çok sık ve ağrılı yaşam tarzını etkileyen hale gelebilir.

Neden olduğu tam olarak bilinmeyen bu hastalık, ülser ile de karıştırılsa da bunlar tamamen birbirinden farklıdır. Reflü hastalığı yemeklerden yarım saat sonra şikayetler oluşur. Sağlık şakaya gelmemekle birlikte sağlıklı bireylerde de reflü hastalığı zaman zaman meydana gelebilmektedir, bu fizyolojik bir olaydır.

Reflü sıkıntısı çeken kişiler bu durumu çok farkına varamazlar. Ancak sık sık olmasıyla, şiddetli ve uzun sürerek kişiyi rahatsız ede duruma dönüştüğünde bu durum reflü olarak değerlendirilir.

Reflü Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtisi göğüs bölgesinde yanma hissidir ve bu his bazı kişilerde sırt ve omuz bölgesinde de hissedebilir. Ağır vakalar da bu his kalp ağrısı ile karıştırılabilir. Yemek borusunda yanma hissi oluşturan reflü, genellikle aniden başlar ve saatlerce sürebilmektedir. Reflü belirtileri çoğunlukla yatarken ortaya çıkabilmektedir. Diğer reflü belirtileri ise;

Mide ekşimesi

Göğüste yanma

Yemeğin tekrar ağza gelmesi

Kilo kaybı

Ağza acı-ekşi su gelmesi

Diş çürükleri gibi sorunlarda reflü belirtisi olabilmektedir.

Eğer mide asidi nefes borusuna gelecek olursa;

Ses kısıklığı, boğaz ağrısı

Öksürük

Gece gelen astım

Aşırı horlama ve uyku bozukluklarına sebep olabilir.

Reflü Hastalığı Nelere Yol Açar?

Reflü akciğer hastalıklarına da yol açabilir. Mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla mide ekşimesi, göğüs yanması, ağza acı-ekşi su gelmesi, kronik öksürük gibi hayat kalitesini düşüren durumlara yol açabilir. Reflü hastalığı tedavi edilmezse yemek borusunda iltihap, kanama, ülser gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Reflü Hastalığı Ciddi Bir Hastalık mısır? Tedavisi Nasıldır?

Reflü kronik bir rahatsızlıktır ama kolay yöntemlerle kontrol altına alınabilmektedir. Reflü hastalığı tedavisinde amaç şikayetlerinizi en aza indirmek. 3 tip tedavi uygulanarak giderilmeye çalışılır. Yaşam tarzını değiştirmek, yediğiniz yemeklere dikkat etmek, sigara alkol kullanmamak şikayetlerinizi gidermeye yardımcı olur. Bazen bazı ilaçlar da reflüye sebep olabilir.

İlaçlarınızı kullanırken doktorunuza danışmak bu sorunları engeller. İlaç tedavisi ise yaşam tarzı değişikliğinin yanında uygulanarak reflü belirtileri konusunda mide asidinin yemek borusuna kaçmasını azaltmak. Tüm tedaviler denendikten sonra ihtiyaç halinde cerrah tedavi uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.