Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı Nedir? Nasıl Geçer?

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı Nedir? Nasıl Geçer?

Çocuk veya yetişkin demeden her bireyin korkulu rüyalarından biri olan mide bulantısı günlük hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir.

Çocuk veya yetişkin demeden her bireyin korkulu rüyalarından biri olan mide bulantısı günlük hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Mide bulantısının sebepleri genelde tükettiğimiz yiyecek veya içecekler olarak düşünülse de psikolojik kökenli mide bulantıları da kişiyi oldukça olumsuz etkiler. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre birçok mide bulantısının kökenin de psikolojik sebepler yatmaktadır. Uzman kontrolünde yapılan sağlık ile alakalı testlerde herhangi bir tanıya rastlanmadığında kişi psikiyatriye sevk edilir ve mide bulantısının altındaki sebepler aranmaya başlar.

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı

Mide bulantılarının psikolojik kökenine indiğimizde ise karşımıza çıkan başlıca sebepler stres ve sinir oluyor. Stres başlı başına hayatı olumsuz etkileyen bir ögeyken fiziksel anlamda da vücutta bazı rahatsızlıklara sebep olur. Stresin baş ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir, bazen şiddetli baş ağrısının mide bulantısına sebep olduğu düşünülse de baş ağrısından bağımsız olarak sindirim sistemini etkileyen stres ve sinir hali direkt mideyi de etkileyebilir. Aile içi zorluklar, yaşanılan travmalar, eğitim veya işle alakalı problemler ya da en basitinden gün içinde yaşadığımız bir olay veya trafiğe yakalanmak gibi olağan bir durum bile stres sebepli mide bulantılarına sebep olabilir.

Psikolojik kökenli bir mide bulantısına sahip olup olmadığımızı anlamak için mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır ama bundan önce kendimiz de bazı belirtileri gözlemleyip uzmanın işini kolaylaştırabiliriz. Örneğin önemli olduğunu düşündüğünüz bir sınavdan önce veya herhangi bir şeye sinir olduğunuz vakitlerde mideniz bulanmaya başlıyorsa ve bu sürekli tekrar eden bir döngü haline gelmişse bir süre sonra psikolojik kökenli mide bulantıları sürekli hale gelir. Bir döngü haline gelen bu bulantılar en küçük olayda bile hayatımızı olumsuz etkileyecek boyutlara kadar ilerleyebilir. Çünkü kendimize psikolojik olarak bunu aşılar ve sinir olduğumuz ya da strese sebep olabilecek en küçük olayda midemizin bulanacağını düşünüp kendimizi fiziksel ve psikolojik olarak bu olaya hazırlarız. Bunun sonu kendini kusturma noktalarına giderek başka hastalıkların oluşmasına da yol açabilmektedir.

Hastalığın seyrini etkileyen en önemli etken tanının erken koyulabilmesi ve tedaviye acilen başlanmasıdır. Başa çıkılmayacak derecede olduğunu düşündüğünüz mide bulantılarında uzmanlardan destek alarak ilaç tedavisine başlamak çözüm getirirken evde kendimiz için alacağımız küçük önlemler ve duyarlı davranmak da bu durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bol bol su tüketmek, rahatlatan ve sakinleştirici etkisi olan bitki çayları ve meyveler tüketmek, yağlı yiyeceklerden uzak durmak, sakin ve loş bir ortamda bulunmak, egzersiz yapmak ya da yürüyüş yapmak, herhangi bir hobinizi gerçekleştirmek ya da sakinleşmeyi beklemek kişinin uzmanlardan bağımsız olarak kendi için alabileceği önlemlerdir. İlaç tedavisi fayda gösterse de bazı bireylerde fayda sağlamıyor veya yeterli gelmiyor olabilir. Bu durumlarda kendi alacağımız tedbirlerle psikolojik sebepli mide bulantılarını yenmek mümkün hale getirilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.