Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri nedir? Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, erkek üreme sisteminin en önemli yerlerinden olan prostatta kötü huylu hücre veya yapı değişiklikleridir.

Prostat kanseri nedir? Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, erkek üreme sisteminin en önemli yerlerinden olan prostatta kötü huylu hücre veya yapı değişiklikleridir. Genellikle 50 yaş ve üzeri insanlarda görülen hastalık, kimi zaman gençlerde de görülmüştür.

Prostat

Kansere sebebiyet veren prostat ise, mesanenin hemen altında, rektumun önünden yerleşmiş küçük bir bezdir. Prostat, spermin dışarı atılması için gerekli olan sıvının bir miktarını salgılama da görev alır. Prostatın hemen arkasında bulunan seminal kabarcıklar bu kanser türünde risk altındadır.  Bunun yanı sıra prostatı saran kapsül de etkilenebilir. Genelde ameliyatın çözüm olarak sunulduğu prostatta, kapsülde görülmesi halinde ameliyat çözüm olamamaktadır.

Prostat Kanseri

Tam sebebi henüz çözülmeyen prostat kanserinin en önemli etkeni, aile öyküsünde bu kanserin görülmesidir. Kişinin babasında veya kardeşinde prostat kanseri görülüyorsa, hastalığa yakalanma riski iki kat daha artmaktadır. Kanser tanısı konulan hastaların %75’i ise 65 yaşının üzerindedir.

Hormonlarla yakından alakalı olan bu durum, erkeklik hormonuyla doğrudan ilişkilidir. Özellikle kısırlaştırılan erkeklerde prostat kanserinin görülmemesi, bu durumun değişmez bir gerçek olduğuna kanıt olmaktadır. Östrojen hormonu, yani kadınlık hormonu diye bilinen hormonun kişide miktarının artması ise yine hastalık riskini azaltmaktadır.

Genellikle ileri evrelerine kadar belirti göstermeyen hastalıkta, ancak iyi bir doktor muayenesi ve kan tahliliyle gerekli bulgulara ulaşılabilir. Ayrıca, idrar yapamama, idrarda kan görülmesi bunun yanı sıra ağrı hissedilmesi belli başlı belirtilerdendir. Prostat muayenesi, rektal tuşe ile yapılır. Rektumdan yapılan muayenede prostat kenarlarından düzensizlik hissedilir. PSA adı verilen test ise kanser henüz baş göstermemişken bile çok erken aşamalarda bile belirlenebilir.

Tedavi de hasta yaşı, kanserin evresi, hastanın genel sağlık hali gibi çeşitli yapılar önemlidir. Hormon tedavisi ve radyasyon tedavisi alternatif tedavi şekilleri olurken, bunun yanı sıra evrelere göre tedavi de mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.