Peynir ve yoğurt diye vatandaşa bakın ne yedirmişler

Peynir ve yoğurt diye vatandaşa bakın ne yedirmişler

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen yasal denetimlere rağmen, süt ürünlerindeki taklit, tağşişte peynire bitkisel yağ konulurken, yoğurda kıvamı için nişasta katıldığını, sütün içerisinden çektikleri krema ile de tereyağı yapıldığı açıklandı.

Adana Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kaypak Tona ise vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Tüketicilerin sağlıklı  gıdaya erişebilmesi adına denetimlerini sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığı,  süt ve süt ürünlerindeki taklit ve tağşişin önüne geçmekte zorlanıyor.

DHA'da yer alan habere göre, Adana Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gıda Mühendisi Deniz Kaypak Tona, süt ürünlerinde yapılan taklit, tağşişte peynir içerisine bitkisel yağ, yoğurtta ise kıvam beklentisini karşılamak için nişasta katılabildiğini açıkladı.

"SICAK YERLERDE AÇIKTA SÜT ÜRÜNÜ SATILMAMALI"

Konuyla ilgili konuşan, "Adana Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kaypak Tona” Adana gibi sıcaklığın 45 dereceleri bulduğu kentlerde açıkta süt ürünü satılmaması gerektiğinin altını çizen Tona, pazarlara soğuk zincirin korunacağı dolapların kurulması gerekiyor.” dedi.taklit-tagsis-peynire-bitkisel-yag-yogurda-kivam-icin-nisasta-katiliyor-3543-dhaphoto5.jpg

"SÜTÜN İÇİNDEKİ KREMADAN TEREYAĞ YAPILIYOR"

Sütün içerisinden çekilen krema ile de tereyağı yapıldığını dile getiren Tona, bu tür gıdaları damak tadı gelişmiş tüketicinin anlayabileceğini belirterek,

"Bazen yayınlarda görüyoruz; yanıyor, eriyor falan. Bununla ilgili damak tadımıza özen göstereceğiz. Alışveriş yaptığımız yerleri seçmek gerekiyor. Fiyat politikalarına dikkat edebiliriz. Aynı ürün başka bir yerde iki katı fiyattaysa aradaki farkın neden kaynaklandığını araştırmak lazım" dedi.  

taklit-tagsis-peynire-bitkisel-yag-yogurda-kivam-icin-nisasta-katiliyor-3543-dhaphoto3.jpg

"ÜRÜN KODLARINA DİKKAT EDİLMELİ"

Vatandaşların taklit ve tağşişten korunması için peynir gibi süt ürünlerinde TR ile başlayan 'onay kodlu' ürünleri almaları gerektiğinin altını çizen Deniz Kaypak Tona,

"Üründe etiketlerin üzerinde bir elips şeklinin içerisinde 'TR' diye başlayan numaralar var. Mesela bizim Adana için TR01 119 diye numaralar olur. Bu, işletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı'nda kayıtlı olduğunu gösteren bir işarettir. Ayrıca ambalaj bütünlüğüne, son kullanma tarihine, etiket bilgilerine dikkat edilmeli. Ambalajda bir şişme, sızıntı varsa o ürün alınmamalıdır. Küflü peynir cinsleri var. Ancak tüketici bir beyaz peynir alacaksa ve küf varsa bunu almaması gerek." diye konuştu.

"PAZARDAN SÜT ÜRÜNÜ ALINMASIN"

taklit-tagsis-peynire-bitkisel-yag-yogurda-kivam-icin-nisasta-katiliyor-3543-dhaphoto10.jpg

Pastörize edilmeyen sütlerden işlenen peynirlerin, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir bulaşıcı hastalık olan brusella riski taşıdığını dile getiren Tona, bundan korunmak için açıktan ürün alınmaması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum