Patent Nedir? Ekonomide Patent Sahibi Olmak

Patent Nedir? Ekonomide Patent Sahibi Olmak

Patent sahibi, bir veya daha fazla patenti olan kişidir. Bir patent, patent sahibine teknik alanda yeni icat edilmiş bir ürün veya işlem üzerinde zamansal ve mekansal olarak sınırlı bir tekel verir. Patent, buluşları istenmeyen taklitlerden korur.

Patent sahibi, bir veya daha fazla patenti olan kişidir. Bir patent, patent sahibine teknik alanda yeni icat edilmiş bir ürün veya işlem üzerinde zamansal ve mekansal olarak sınırlı bir tekel verir. Patent, buluşları istenmeyen taklitlerden korur.

Neler Patentlenebilir?

Prensip olarak, teknolojinin tüm alanlarından gelen buluşlar - ürünler ve süreçler - patentlenebilir.

Patent koruması, teknik bir buluşun ne olduğunu tanımlamaz, sadece teknik bir buluş olarak kabul edilmeyen ve bu nedenle patentlenebilir olmayan şeyi tanımlar. Bunlar şunları içerir:

l Keşifler,

l Bilimsel teoriler,

l Matematiksel yöntemler,

l Estetik kreasyonlar,

l Zihinsel aktiviteler yapmak için planlar, kurallar ve prosedürler,

l Veri işleme sistemleri ve bilginin çoğaltılması için programlar (teknik değerlendirmelere dayanan ve teknik sorunları çözen, bilgisayar uygulamalı icatlar olarak adlandırılanlar patentlenebilir.)

Ayrıca, etik ve ahlaki ilkeleri veya kamu düzenini ihlal eden buluşlar ile bitki türleri ve hayvan ırkları, bu işlemlerle yaratılan bitki ve hayvanların ıslahına yönelik biyolojik süreçler patent koruması dışında tutulur.

Ancak bir buluş teknik bir buluş olarak kabul edilse bile, patent olarak tescil edilebilmesi için ek gereksinimleri karşılaması gerekir. Buluş yeni, uygulanabilir ve yaratıcı bir sürecin sonucu olmalıdır. Bir buluş, yalnızca mevcut tekniğin bir parçası değilse gerçekten yeni kabul edilir.

Patent ofisleri için son teknoloji, buluşun başvurusundan önce herhangi bir şekilde kamuya açık olan tüm bilgileri içerir. Bu aynı zamanda, mucidin kendisinden önce yer alan en son teknolojiye ilişkin bilgileri de içerir. Bu nedenle, patent ofisine başvuruda bulunmadan önce potansiyel patent sırrı ile ilgili tüm bilgilerin saklanması önemlidir. Tarım dahil herhangi bir ticari alanda kullanılabilen buluşlar, ticari olarak uygulanabilir kabul edilir. Doktorların tedavi seçeneklerini kısıtlayacak ve engelleyecek tıbbi prosedürler burada hariç tutulmuştur.

Şu anda kullanılamayan veya uygulanamayan fikirler patentlenemez. Bir patente başarılı bir şekilde başvurmak için belirli bir düzeyde buluş gereklidir.

Bir Patent Kaydetmek İçin

Bir patentin sahibi olabilmek için önce belirli bir prosedürden geçmek gerekir. Bir patentin verilmesi birkaç yıl alabilir.

Türkiye’de patentlerin verilmesinden Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) sorumludur. TPMK'nın merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin belirli yerlerinde bazı ofisleri bulunmaktadır.

Patent başvuru sürecinden önce patent araştırması yapılmalıdır. Bu işlem TPMK tarafından zaten gerçekleştirilebilir. Araştırmaya bağlı olarak, bir patent başvurusunun ne kadar başarılı olacağının görülmesi için tekniğin mevcut durumu belirlenir ve kontrol edilir. Araştırma gereksiz yatırımlardan ve işten tasarruf sağlar.

Patent araştırmasının ardından patent başvurusu yapılabilir. Bir buluşu elektronik olarak patent ofisine kaydedebilirsiniz. Tekniğin durumu, sorun ve istemler hakkında bilgi içeren buluşun bir açıklaması gibi çok sayıda belgenin derlenmesi gerekir. Bazı belgeler, patent başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren 15 ay içinde sunulabilir.

Patent İstismarı

Patent sahipleri, kendileri veya piyasadaki şirketleri için benzersiz bir satış teklifi sağlamaya yönelik patentlerini kendileri kullanabilir, buluşu üretebilir ve / veya kullanabilir ve pazarlayabilir. Bir şirket için patent portföyü önemli bir mülkiyet varlığı olabilir. Bununla birlikte, mülkiyet haklarını satma veya lisans verme seçeneği de vardır. Belirli koşullar altında bu, patent sahibine veya şirketine daha fazla kâr getirebilir. Mülkiyet haklarını satarken, patent sahibi buluşunun tüm haklarını devreder. Lisanslar verilirken, birden çok kez verilebilen basit lisanslar ve üçüncü tarafa patentin kullanımı için münhasır haklar veren münhasır lisanslar mümkündür.

Patentleme Maliyetleri

Patent başvurusu da maliyetlerle ilişkilidir. Elektronik olarak başvuru yapılırken patent ofisine daha az bir miktar ödenmesi gerekmektedir. Bir patentin süresi maksimum 20 yıldır. Yenileme ücretleri, patentin alınmasını takip eden üçüncü yıldan itibaren ödenmelidir. Sonraki patent yılları, ilk patent yıllarından daha maliyetlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.