Passat'a Meydan Okuyan Araba Kia Optima (K5) 2021

Passat'a Meydan Okuyan Araba Kia Optima (K5) 2021

Hem tasarımsal hem de donanımsal olarak Volkswagen Passat'a rakip olacak Kia Optima 2021 model araç özellikleri ile karşımızda. Optima kaç para, satın alınır mı? Hep beraber haberimizde inceleyelim.

Güney Kore'li otomobil üreticisi Kia'nın yeni aracı Optima 2021 (K5), ilgi çeken özellikleri ile herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Henüz satışa çıkmadan, otomobil tutkunları tarafında Passat ile kıyaslanmaya başladı bile. 

Tasarım Özellikleri, Nedir Bu Kia Optima 2021 ?

Ön tarafta çift katlı far sisteminin yanı sıra şimşek desenli gündüz led ışıkları ile oldukça şık görünen Optima, yeni dizayn edilmiş 3 boyutlu ızgarasını gösterişli ön tamponuyla süslemeyi başarmış. Aracın yan görünümde ise ayna alanlarından başlayarak bagaja kadar giden krom çita, arkaya doğru alçalan tavan ile birleşerek oldukça sportif bir görsel sunuyor. Aynı zamanda da yeni tasarım jantların kullanıldığı Kia Optima 2021, gerçekten göz alıcı bir görselliğe sahip.

kia-optima-k5-2021-ic-gorunum.jpg

 Dış görünümünün yanı sıra içerisi hakkında da bir kaç özellikten bahsedecek olursak, tasarımı yenilenen direksiyon, 12.3 inch dijital gösterge, 10 inch geniş orta ana ekran bulunmakta. İç tasarımda dikkatimizi çeken bir diğer özellik ise aracın orta bölümünde alışılmış bir vites görünümü bulunmamakta. Bunun yerine vites geçişlerini sağlayabileceğiniz joystick yerleştirilmiş. Kia Optima (K5) hakkında bir de bonus verelim, kablosuz şarj ünitesi ise orta konsola gizlenmiş bir şekilde yer almakta.

Donanım ve Motor Özellikleri

Optima'nın donanımsal özellikleri de aynı iç ve dış tasarımı gibi oldukça ilgi çekici. Kulağa çılgınca gelecek bir kaç özellikten bahsedelim. Otomatik park sistemi. Evet Kia Optima 2021, 5 farklı otomatik park özelliği ile bizleri karşılıyor. Bilinen tüm park etme yöntemlerinin hepsine sahip olan aracımız, park ettiğiniz yerden de kendi kendine çıkmayı başarıyor. Hatta aracı park edeceğiniz yer dar ise, araçtan çıkarak kumanda ile yönlendirip park etmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında yarı otonom sürüş desteği ile şerit ortalama sistemi ve akıllı hız sabitleme sistemi ile uzun yolculuklarda uzunca bir süre gaz fren veya direksiyona müdahale etmeden yolculuk edebileceksiniz. Son olarak, sinyal verildiğinde sinyal verilen tarafın görüntüsünü kadranların bulunduğu yere yansıtan 360 derece kamera sistemi bulunmakta.

kia-optima-k5-2021-motor.jpg

İki farklı motor seçeneğine sahip olan Kia Optima 2021, başlangıçta 1.6 litrelik turbo benzinli ve 180 beygir güce sahip bir motor ile bizleri karşılıyor. 0-100 km/hız'a 8 saniyede ulaşan bu aracın son hızı 235 km olarak belirtiliyor. Bir de 2.5 litrelik motora sahip olan bir modeli bulunmakta olan Kia Optima 2021, bu modelini de 4 (dört) çeker bir araç olarak piyasa sunacak.