Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Yeni yılın da yaklaşmasıyla beraber insanlar yurtdışına çıkma planları yapıyorlar. Tabii ki Türkiye dışına çıkmak isteyen her Türk vatandaşının bir pasaporta ihtiyacı var.

Yeni yılın da yaklaşmasıyla beraber insanlar yurtdışına çıkma planları yapıyorlar. Tabii ki Türkiye dışına çıkmak isteyen her Türk vatandaşının bir pasaporta ihtiyacı var. Öncelikle pasaportun ne demek olduğuyla başlayalım.

Pasaport en basit tanımıyla yurtdışına gidecek kişilerin kimliklerinin kendi devletleri tarafından onaylanıp tasdik edilmesi işlemidir. Yani herhangi bir suç olayında yabancı devletler diğer devlet vatandaşlarınının bilgilerini ellerinde bulundururlar. Pasaport çıkartma işlemi aslında basit olan fakat ülkemizde bürokrasiden dolayı yavaş işleyen bir süreçtir.

Pasaport çıkartma işlemine başlamadan önce gerekli evrakları toplamanız gerekir. Bu evraklar genelde herkes için eşittir. Pasaportlar belli süreler için çıkartılırlar. Mesela en düşük bir yıldan 10 yıla kadar süreyle pasaport başvurusu yapmanız mümkündür. Bundan dolayı öncelikle pasaport geçerlilik süresine karar vermeniz gerekmektedir.

Pek çok kişi bir yıllık pasaportu hem ucuz hem de bir daha yurtdışına gitmeyecekleri düşüncesiyle tercih ederler. Halbuki 10 yıllık pasaport hem daha uygundur hem de sizi ileriki zorluklardan kurtarır. Buna karar verdikten sonra iki defaya mahsus ödeme yapmanız gerekmektedir. Birincisi pasaport harcı olarak bilinir.

Bu ücret 300 TL’den 1000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tabii ki bu fark pasaportunuzun geçerlilik süresine bağlı olarak değişebilmektedir. İkinci olarak da pasaport defter bedeli adı altında 160 TL’lik standart bir ödeme daha yapmanız gerekmektedir. Şimdiye kadar bütün ödeme işlemlerini hallettiniz. Bundan sonraki işlemde internet üzerinden il nüfus müdürlüklerinden randevu almanız. Randevu günü geldiğinde nüfus müdürlüğüne gidip işlemlerinizi hallettirebilirsiniz.  En sonda ise pasaportunuzu getirecek olan kargoyu beklemek kalıyor. İyi gezmeler!

Pasaport için gerekli belgeler

Pasaport çıkartmak için belli başlı belge ve evraklara ihtiyacınız vardır. Bu belgeler çok kolaylıkla bulunabilir niteliktedir. Aşağıda pasaport için gerekli belgeleri sıraladık:

  1. Nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanızda yarar var. Çünkü herhangi bir devlet dairesinde ilk soracakları şey sizin kimlik kartınızdır.
  2. Yanınızda iki adet biyometrik fotoğrafınızın bulunması zorunludur. Ne olur ne olmaz diye yanınızda birkaç tane bulundurmanızda fayda var.
  3. Eğer daha önce pasaport çıkartmışsanız, en son pasaportunuzu da yanınızda bulundurmalısınız.
  4. Ödemeleri randevuya gitmeden önce yaptığınızdan emin olun. Ödeme yaptığınıza dair dekontu da yanınızda götürmeniz faydanıza olacaktır.
  5. Reşit olmayan bireyler için muvafakatname ebeveynler tarafından çıkarılmalıdır.

Pasaport çeşitleri nelerdir?

Yukarıda pasaport çıkartmayla alakalı neredeyse her şeyden bahsettik. Pek çok insan pasaportun da çeşitleri olduğunu duyuyor. Peki gerçektebunun aslı var mıdır? Kaç çeşit pasaport bulunmaktadır? Aşağıda bütün pasaport çeşitlerini ve değişik özelliklerinden bahsettik:

Umumi pasaport (bordo pasaport) nedir?

Pasaportların renkleri kişilerin çalıştıkları mevkiye ve işlere göre değişiklik göstermektedir. Bordo pasaport en genel pasaport türüdür. Devlet memuriyetinin dışında kalan neredeyse herkes bu pasaportu almak zorundadır. Mevkiye göre sıralandığı için, dolaşım gücü de oldukça sınırlıdır. Ama yine de dünyadaki ülkelerin neredeyse yarısından fazlasına vizesiz girme imkanı sağlar.

Yeşil pasaport (hususi pasaport) nedir?

Yeşil pasaport adından da anlaşılacağı üzere herkese verilmez. Sadece belli bir dönemi geçmiş devlet memurlarıda ve üst düzey bürokratlara verilmektedir. Yani basitçe kamu personelleri ve öğretmenler yeşil pasaporta tabidirler. Yeşil pasaport birçok imkanı da sahiplerine sunar. Avrupa’daki ve dünyanın birçok yerindeki 100’den fazla ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlar.

Gri pasaport nedir?

Gri pasaport sadece yurtdışında görevlendirmeye tabi tutulan kişilere verilir. Gri pasaport da yeşil pasaport gibi birçok imkandan yararlanabiliyor.

Siyah pasaport (diplomatik pasaport) nedir?

Diplomatik pasaport adından da anlaşılacağı üzere üst düzey bürokratlara ve meclis üyelerine verilir. Bu pasaportun geçerliliği görev süresi ile sınırlandırılmıştır. Milletvekilliği biten birisinin siyah pasaport hakkı da sona erer.