Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşur?

Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşur?

Hepinizin şahit olduğu net bir olay vardır. Ellerimiz suda uzun süre bekleyince avuç içi ve parmaklar buruşmaya başlar. Yine aynı buruşma ayak tabanımızda ve ayak parmaklarında da meydana gelir.

 

 

Hepinizin şahit olduğu net bir olay vardır. Ellerimiz suda uzun süre bekleyince avuç içi ve parmaklar buruşmaya başlar. Yine aynı buruşma ayak tabanımızda ve ayak parmaklarında da meydana gelir. Peki neden parmaklar, ayak tabanı ve avuç içi suda bekleyince buruşur?

Ayak tabanımız, parmaklarımız ve avuç içlerimiz buruşurken neden diğer kısımlar buruşmaz? Dikkat ettiyseniz tüylü kısımlar buruşmamakta. Neden vücudun tüylü kısımları suda buruşmaz? Tüylü kısımların suda buruşmama sebebi uzmanlarca şöyle açıklanmakta; derimizin tüylü kısımlarının altında yağ tabakası bulunmakta. Bu yağ tabakası suya karşı bir savunma hattı kurarak suyun geçirgen olmasını engellemektedir. Bu sebeple tüylü kısımlar suda kalınca buruşma yaşamaz. Avuç içi, ayak tabanı ve parmaklarımızın iç tarafları tüylü olmamaları sebebiyle bu buruşukluktan nasibini bu sebeple almaktadırlar. Peki su neden buraları buruşturur? Bu kısımların buruşması bir anlam ifade ediyor mu?

602-burusuk-ayak.jpg

Bazı evrim kuramcı uzmanlar ellerde ve ayaklarda oluşan buruşmanın evrimsel bir fayda ile ilgili olduğu fikrinde olsa da bu konuya dair net bir şeyler söylemek pekte mümkün değil. Bilimin henüz ortalarda dolanmadığı zamanlarda insanlar bu buruşmanın sebebini suda bulunan bazı maddelerden kaynaklı olduğunu düşünmekteydi. Bilimin gelişmesi ve bazı soruların cevaplanması ile birlikte bu tez çöpe atıldı. Bu tezi çürüten uzmanlar şöyle bir argümana ulaşmışlardı. Ellere gelen bazı sinirler olduğu saptanmış ve bu sinirlerin eller ile bağlantısı kesildiğinde buruşmanın meydana gelmediği gerçeğiydi. Fark edilen bir diğer gerçek ise tatlı suda buruşan vücut bölgelerimiz tuzlu suda daha geç buruşmaktaydı.

mqpsgc3nsupf9vvo-636676845769476153.jpg

Evrimsel süreçten kaynaklı atalarımızın tatlı su ile karaya çıktıklarında yağmur sularıyla birlikte tanıştığı ve bu suların ağaçlara tırmanmak için ayak tabanlarını buruşturduğu, yine ellerin daha kolay kavramak için buruştuğu fikriydi. Bu argüman bazı uzmanlar tarafından desteklense de herhangi bir bulgu bu argümanı desteklememektedir. Bu sebeple bu argümanın gerçekliğini sorguladığımız gibi hala bu buruşmanın ne sebeple olduğunu anlamış olduğumuzu sorgulamamız devam etmekte. Yani bu buruşma konusunda bildiğimiz şeyler henüz neden bu buruşmanın meydana geldiğine dair bir fikir vermemektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.