Parite Nedir? Parite Çeşitleri

Parite Nedir? Parite Çeşitleri

Parite terimini sıklıkla duyarız. Peki parite nedir? Parite eşitlik anlamına gelmektedir ve bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para biriminde karşılığını ifade eder.

Parite terimini sıklıkla duyarız. Peki parite nedir? Parite eşitlik anlamına gelmektedir ve bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para biriminde karşılığını ifade eder. Parite terimini döviz kuruna benzediği için bazı kişiler buna döviz çifti de derler. Birçok etken pariteleri etkileyebilir. Basit bir örnek verecek olursak; ülke içindeki ekonomik şartlar veya para biriminin faiz oranları pariteyi etkileten olaylardan bazılarıdır. Pariteler, para birimlerinin isimlerinin yan yana yazılmasıyla tanımlanır. Finans piyasalarında para birimlerinin uluslararası kodları ile ifade edilen pariteler arasında adını sıklıkla duyduğumuz EURUSD paritesidir. EURUSD paritesi Euro’nun DOLAR cinsinden değeridir.

EURUSD Paritesi Önemi Nedir?

EURUSD paritesi tüm dünyada en çok işlem göre paritedir. Döviz işlemlerinde yüksek miktarlarda parite ile işlem görüyor. Parite hesaplaması; baz para birimi üstte, karşıt para birimi ise altta olacak şekilde yapılır. Alt kısma yazılan para birimi, dengeyi her zaman değiştiren birimdir. Bu nedenler dolar EURUSD paritesi içerisinde dengeleri en çok değiştiren para birimidir. Euro, Avrupa bölgelerinde ortak kullanılan para birimidir. Çok fazla değişkenlik göstermez ve değişim oranı oldukça düşüktür. Kısacası dolar, parite birimleri içinde en büyük etkiye sahip olanıdır.

Parite Çeşitleri Neler?

Parite nedir sorusunu yanıtladıktan sonra parite çeşitlerine göz atalım. Minör parite, egzotik parite ve majör parite olmak üzere üç çeşit parite vardır.

  • Minör parite: işlem hacmi düşük döviz birimleri bu paritede yer alır. Yerel para birimleri daha çok minör paritelerdir. Minör paritelerde Japon Yeni, Euro ve İngiliz Sterlini gibi birimlere sıkça rastlanır.
  • Egzotik Parite: Egzotik pariteler gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin olduğu paritelerdir. Türk lirası ve Brezilya Reali bu egzotik pariteye örnek olarak verilebilir. Bu paritelerin işlem hacmi diğer paritelere göre daha azdır. İşlem hacmi düşük olduğundan dolayı alış satış fiyatları arasındaki miktar yüksek olabilir.
  • Majör parite: İki majör para biriminden oluşan paritelere majör parite denir. En çok kullanılan paritedir. Döviz birimlerinin ikisinin bir araya gelmesiyle majör parite oluşur. EUR/USD (Euro/ ABD Doları), GBP/ USD (İngiliz Sterlini / ABD Doları) gibi pariteler majör pariteler içerisinde yer alır. Diğer paritelere göre alış satış arasındaki fark çok daha azdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.