Paranızla Yapılabilecek Sanal Yatırımlar

Paranızla Yapılabilecek Sanal Yatırımlar

Paranız var ve paranız mevcut Türk lirasında değer kaybına uğramasını istemiyorsunuz. Elbette aklınıza ilk gelecek klasik yatırım araçları olarak değerli madeni varlık veya döviz geliyordur.

Paranız var ve paranız mevcut Türk lirasında değer kaybına uğramasını istemiyorsunuz. Elbette aklınıza ilk gelecek klasik yatırım araçları olarak değerli madeni varlık veya döviz geliyordur. Fakat günümüz Türkiye'sinde mevcut siyaset anlayış ve biçimindeki hatalardan zarar gören ekonomi tam bağımsızlığını yitirmiş ve dolar kurunun dalgalanmalarına adeta teslim edilmiştir.

Dolar, Euro veya Sterlin fark etmeksizin grafik hareketlerine esir olmuş Türk lirası Siyasi Liderlerin kamera karşısına çıkıp prompter den birkaç cümle okumalarıyla tarihi zirveyi ya da dibi görebiliyor hale gelmiştir.

Son zamanlarda daha çok tercih edilen ve alımı ve satımı döviz ve değerli madenin aksine daha kolay ve az komisyonlu olduğu için tercih edilen borsa, acaba daha mı mantıklı bir yatırım aracıdır.

Borsa, dövize nazaran daha az risk taşıdığını söyleyebiliriz. Zira hisse senedinin geleceğini 3 - 5 dakikalığına kürsüye çıkıp şakşakçılarına, önüne konulan yazıyı okuyup ülkenin ve halkının içinde bulunduğu ekonomik buharını zerre düşünmeyen, siyasetçilerin tamamen ellerinde değil. Durumun böyle olması hiç etkilenmeyecek anlamına gelmez elbette dövizin ani düşmeleri veya yükselmelerinde etkilenmemeleri elde değil çünkü çoğu şirketin özellikle de ithalatçı şirketlerin net karını döviz aynı oranda etkiliyor. İthalatçı olmayıp ülke içinde üretim yapan firmalar diğerlerine nazaran döviz dalgalanmalarından daha az etkilendiği söylenebilir.

Bundan dolayı eğer borsa da hisse senedi alımı yapmayı düşünüyorsanız. Öncellikle yatırımınız ülke içinde üretim ve satışını yapan şirketeler yönünde olmalıdır. Bu sizi döviz dalgalanmalarından bir nebze koruyacaktır. İkinci ve belki de en önemli hususta şudur ki, yatırımınızı kısa vadeli olarak düşünmeyin yani günlük yükseliş ve artışlardan elde edilecek kar dört haneyi geçemediği sürece size bir şey katmış olmaz, sonuç olarak yatırımınızla her ne kadar somut olmasa da bir şirkete ortak olmuş oluyorsunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.