Paradoksal Niyet Nedir?

Paradoksal Niyet Nedir?

Paradoksal niyet bir psikolojik terimdir ve psikologlar tarafından kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Sorunun üstüne giderek sorunu çözmeyi amaç edinen bu yol ile birçok danışan tedavisinde kullanılmış bir yol olarak bilinmektedir.

 

 

Paradoksal niyet bir psikolojik terimdir ve psikologlar tarafından kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Sorunun üstüne giderek sorunu çözmeyi amaç edinen bu yol ile birçok danışan tedavisinde kullanılmış bir yol olarak bilinmektedir. Kişinin sorunun üstüne sorunu ile yüzleşme ve hatta tam tersi etki yaratma çabası eylemine dönüşen paradoksal niyetin detaylarını bu içerikte sizler için araştırdık. Hazırsanız başlayalım.

foto-intentsiya.jpg

Uzun yıllar önce psikolojinin temellerinin atılması ile birlikte bazı sorunlara karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak denenen paradoksal niyette, kişinin sorun olarak gördüğü şeyi daha çok yapmaya uğraşması anlamı taşır. Örneğin, sürekli sigara içen bir danışana daha çok sigara içmesi tavsiye edilir ve bir şekilde burada tam tersi etkinin planlanması yapılır. Uyuyamayan insanlar için uyumamaya çalışmakta yine paradoksal niyet etkisi ile düzelebilir sorunlardan olmaktadır.

intenciya.jpg

Denenmiş bazı danışan vakalarında; çok fazla sesler duyduğunu ifade eden bir danışan bu sebeple uyuyamadığını belirtmekteydi. Psikolog ise paradoksal niyet ile bunun üstesinden gelinebileceğini düşündü ve danışana tüm gelen sesleri duymaya çalış ve yatağa uzan direktifi vermiş. 45 dakika sonra danışanın uyuduğunu ifade eden psikolog, danışanın uyanmasından sonra ne zaman uyuduğunu hatırlamadığını ve çok fazla uyanık kalmadığını belirttiği ifade edilmiştir.

paradoksalnaya-intenciya.jpg

Hayatta sorun olan şeyin üzerine gittikçe onun gerçekleşmemesi daha yüksek olası olabilmektedir. Uykunun gelmemesi ve zorla uyumaya çalışmak bu durumu daha sancılı hale getirebilmektedir. Paradoksal niyette ise bu duruma karşı uyumama niyeti ile gitmenin uykuyu getireceği ifade edilmektedir. Modern psikoloji biliminde de kullanılan tekniklerden olan paradoksal niyete dair bazı şeyler öğrendiniz işte, şimdi denemeye başlayabilirsiniz. Daha çok sigara içmeye çalışın, uykunuz gelmiyorsa uyumamaya çalışın gibi paradoksal niyetleri sizlerde deneyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.