Para Piyasalarda bugün neler var? Dolar ve ayrıca altında son durum

Para Piyasalarda bugün neler var? Dolar ve ayrıca altında son durum

İç piyasa içerisinde bugün açıklanacak olan temel veriler takip edilmekte iken dün rekor kırmış olan dolar/TL 7,95 seviyesinin biraz daha altında işlem görüyor. Son teknik analizlerii haberimizin içeriğinde okuyabilirsiniz.

İç piyasa içerisinde bugün açıklanacak olan temel veriler takip edilmekte iken dün rekor kırmış olan dolar/TL 7,95 seviyesinin biraz daha altında işlem görüyor. Son teknik analizlerii haberimizin içeriğinde okuyabilirsiniz.

Küresel piyasalarda pandemi vakalarındaki artış bulunması kaçışı tetiklerken dolar/TL, Türkiye bazında devam etmekte olan jeopolitik endişelerle 7.96 noktasına geldi.

1.png
Küresel piyasalar, Amerika pandemi mali paketinin 3 Kasım seçimlerinden daha önce geçmesiyle ilgili son ümitlerin Amerika hazine bakanı tarafından kırılması ve dünya genelinde artan pandemi vakalarından endişe duyan kişiler son günlerdeki kârlarını almalarıyla etmeleriyle düşüş gösterdi.

Fransa artan corona vakalarından sebep sokağa çıkma yasağı ilan etmiş bulunması akabinde yeni tecrit tedbirlerinin global ekonomideki toparlanmayı azatacağı yönelik endişeler oluştu.

Dolar/TL dün gerçekleşmiş olan 7.9586’ya kadar yükselmesinin arkasından 7,95 seviyesinin biraz daha altında işlem görüyor.

DOLAR

7.9436 düne oranla (%0.43)

 

EURO
9.3051 düne oranla (%0.18)

ALTIN

 

484.245 düne oranla (%0.14)

BUGÜN HANGİ VERİLER VAR?

Bugün iç piyasada açıklanması beklenen eylül ayı ev satış istatistikleri, ağustos ayı içerisinde özel sektörün yurtdışından sağlamış olduğu kredi borcu istatistikleri, eylül ayı bütçe oluşumları ve TCMB haftalık olarak para banka, menkul kıymet ve ayn zamanda döviz rezervi takip edilmesi bekleniyor. Dış piyasada ise Amerika haftalık işsizlik aylıkları başvuruları veri gündeminde son derece öne çıkıyor.

 

PİYASALAR TCMB TARAFINDAN DESTEKLİYOR FAKAT YETERLİLİK SORGULANIYOR

TL gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülke para birimlerinden geçen hafta güçlü bir negatif ayrışma olmuş, bu ayrışmada jeopolitik endişeler en temel belirleyici kabul edilmişti. Jeopolitik gelişmeler sırasında AB ile tansiyonun yeniden artış göstermesi endişesi, Azerbaycan-Ermenistan arasında bulunmakta olan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri noktasında devam etmekte olan süreç yer almakta. Bu riskler hala devam ediyor. Piyasada sokakta bulunan enflasyon ve TÜİK tarafından açıklanan temel enflasyon verilerine aalakadar olan fark da sorgulanıyor.

TCMB’nin devam etmekte olan sıkılaştırma adımları noktasında piyasalardaki en önemli destek konusu olmaya halen devam ediyor. Bankanın piyasaya yapmış olduğu fonlamanın son maliyetini belirten ağırlıklı ortalama fonlama gideri dün itibarıyla %12.12’e kadar gelmişti. Fonlama maliyeti olarak ise Temmuz içerisinde %7.4’ün altına kadar inmişti. 478 baz puanlık bir sıkılaştırma uygulanmış olduğu manasına geliyor.


BORSA

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanmış bulunan analizler çerçevesinde 1,180 seviyesinin destek durumuna geldiği yorumları yapılıyor. Notta şu ifadeler bulunuyor: 1,180 destek haline bulunan 1,200 hedefimizi büyük bir şekilde koruyoruz, 1,170 seviyesini noktasında kısa vadeli zarar-kes noktası olarak bekleniyor.

ALTIN

Meksa Yatırım üzerinden altında hazırlanmış bulunan analizler çerçevesinde destek noktasından zayıf tepki alımları bulunduğuna vurgu yapıldı. Notta şu ifadeler bulunuyor : Destek noktasından zayıf tepki alımları bulunuyor. İlk destekler 1.890 ve ayrıca da  1.886-1.882 seviyelerinde görünüyor. Bu seviyeler yakın zaman için önem kazanabilir. Sonraki destekler noktaları ise 1.873 ve 1.850-1.840 olarak kabul ediliyor. İlk direnç noktası 1.913 düzeyinde. Tepki çıkışının devamı olması için ilk etapta bu seviyenin üstünde kalıcılık sağlanmalı. Dirençler ise 1.925 ve 1.933-1.947 seviyesinde bulunuyor. Destek noktalarında görülecek muhtemel tepki alımları direnç noktalarını geçmekte güçlük çekebilir.DOLAR

Işık Menkul üzerinden hazırlanmış olan analizler çerçevesinde piyasa notunda geri çekilme noktaları olarak 7,87-7,85 düzeylerinin destek seviyesi olarak takip olması gerektiğinin  vurgusu yapıldı. Notun akabinde şu ifadeler bulundu: Dünkü işlem 7.90 seviyesinin üstünde kapatan dolar, bugünkü işlem gününde ile  7.92 dolayında fiyatlama bulunuyor. Bugün de temel bölümdeki gelişmelerin yine mühim olacağı kurda, teknik seviyede ise yukarı tarafta direnç noktası verememekle beraber, 7.90 üstünde kalıcılığın TL üstündeki baskıyı devam halinin olabileceği görüşündeyiz. 7.90 altına geri çekilme olması halinde ise kabaca 7.87 ve ayrıca 7.85 seviyelerindeki destek seviyeleri ilk aşamada takip edilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.