Pandemi 2020 Yılında Tamamen Bitecek: Ünlü Profesörden Umutlu Açıklama

Pandemi 2020 Yılında Tamamen Bitecek: Ünlü Profesörden Umutlu Açıklama

Kovid-19 Aşısı olanlar herhangi ciddi yan etki görülmediğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, çok sevindirici bir durum. Kovid-19 salgını şu ana kadar dünya genelinde 50 milyon üzerinde kişi enfekte oldu.

Kovid-19 Virüsü dünya genelinde toplam ölüm sayısı 1 milyon 250 bin. Türkiye'nin de içinde olduğu birçok ülkede aşı çalışmaları 3'üncü faza geçildi.

Türkiye'de gönüllü sağlık personelin üzerinde denenen ve Çin aşı olarak bilinen Sinovac firması CoronaVac aşısı faz 3 çalışması, olumlu netice verdi.

Ülke genelinde 700, Diyarbakır merkezde de 80'sağlık personeli gönüllü olarak aşılandı.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Diyarbakır'da aşı yaptıran iki sağlık personeli antikor neticeleri pozitif çıktığını söyledi.

Aşı olanlarda herhangi ciddi yan etkiye rastlanmadığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, bunun çok sevindirici bir olay olduğunu söyleyip şöyle konuştu:

"Merakla ve heyecan içinde beklediğimiz aşılar, artık birebir gündemimize girdi. Ülkemizde Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi olarak Çin aşısı Sinovac firması CoronaVac aşısını bizler de sağlık personelin üzerinde faz 3 çalışmasında denemeye başladık.

80' gönüllüde denemelerimiz yapıldı. Yan etki profiline baktığımızda herhangi ciddi yan etki görülmemekle birlikte orta düzeyde bir yan etkiye de rastlamadık.

Çalışmamızda tarama sonrası 14 gün arayla iki doz şeklinde aşılar yapıldı. Tabi bu çift-kör plasebo kontrollü bir çalışma, yani kişi de hekim olarak biz de aşı mı alıyor yoksa plasebo dediğimiz aşı olmayan bir flakonu mu alıyor, onu bilmiyoruz.

Fakat iki tane sağlık personelimiz münferit olarak kendileri aşıdan 14 gün sonra antikorlarına baktılar ve antikorların da pozitif olduğunu gördük.

Bu çok sevindirici bir olay, en azından aşının etkin olduğu noktasında gördüğümüz gerçek bir yaşam verisidir."

KOVİD-19 ARTIK GÜNDEMİMİZDEN DÜŞECEKTİR

Dünyada 120 aşı çalışması tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, bazı aşıların yüzde 85-90 aralığında etkinliği olduğunu söyleyip pandemi 2020 yılı ile birlikte sonuna gelindiğini müjdesini verdi.

Zincirin kırılmasıyla birlikte vaka sayılarındaki artışlar ve aşılamayla bağışıklık oranı her geçen gün daha çok artacağını dile getiren Prof. Dr. Kemal Çelen, "Tabi ki aşılarla alakalı olarak 120 civarında aşı çalışması var şu an dünyada.

Pfizer BioNTech'in aşısı FDA ve Avrupa onayı için başvuruda bulundu ve yüzde 90 oranda etkin olduğu şeklinde haberler var.

Demek ki aşıların yüzde 85-90 aralığında etkinliği varsa, pandemi de 2020 yılı ile birlikte son bulacak diyebiliriz.

Pandemi mutlaka devam edecektir ama önemli olan gündemimizden düşmesidir. Zincirin kırılmasıyla birlikte vaka sayılarındaki ciddi artışlar ve aşılamayla bağışıklık oranı her geçen gün artacaktır ve 2021'yılı Kovid-19 pandemisi artık gündemimizden düşecektir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.