Özel Hastanelerin Korona Virüs Test Oyunu!

Özel Hastanelerin Korona Virüs Test Oyunu!

Birçok hastane test kitlerini taban fiyat üzerinden uygulamadı. Sağlık Bakanlığının devreye girmesiyle birlikte de taban fiyatı uygulayıp, ekstra ücret çıkartıyor!

 

Son dönemlerde özel hastanelerde korona virüs testi için fahiş fiyatların alınması tartışılıyor. Birçok hastane test kitlerini taban fiyat üzerinden uygulamadı. Sağlık Bakanlığının devreye girmesiyle birlikte de taban fiyatı uygulayıp, ekstra ücret çıkarttılar!

 

11 Mart tarihinden günümüze kadar tüm dünyada görülen korona virüs salgını hızlı bir şekilde devam ediyor. Milyonlarca insanın hayatını elinden alan ve sert bir şekilde geçen salgından korunmak şart. Son dönemlerde salgının hızlı bir şekilde artması ve bulaş hızının oldukça kolay olması birçok kişiyi tedirgin etti. Olası bir öksürük, boğaz yanması ve halsizlikte soluğu hastanelerde alan kişiler, test ücretindeki oyunu görünce şoka uğradı.

5e6a58cd67b0a927e89a2121.jpg

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde test kitlerinin en fazla 250 TL olduğunu belirtti. 250 lira üzerinde test yapan hastanelerin lisanları elinden alınacağı da belirtildi. Özel hastaneler bu durumu pek önemsemeyerek durumu suiistimal ettiler ve 700 liraya kadar para isteyen hastaneler oldu. Toplumda yoğun bir şikayet alınınca bakanlık devreye girdi ve fiyatlar 250 lira çekildi.

Şu an özel hastanelerde korona virüs testi olmanız için 250 lira vermeniz yeterli. Fakat özel hastaneler bu durumu da kullanarak korona virüs testi olacak kişilere muayene şartı koydu! Bu muayene ücreti ise korona virüs testinde ayrı. Yani özel hastanede 250 lira test kitine, 800 liraya kadar da muayene ücretine vereceksiniz.

​​​​​​​111483450-korona2.jpg​​​​​​​

Bu durumu suiistimal eden bazı hastaneler ortaya çıktı. Korona virüs testlerinin olması 250 lira, muayenelerin ücreti ise 800 liraya kadar çıkabiliyor. Asgari ücretli bir ailedeki 4 bireyin kendi kendilerine bu fiyatlar üzerinde test olması imkansız. Özel hastanelerde de ‘neden bu fiyatlandırma’ olduğunu sorduğunuzda da ‘isterseniz devlet hastanesinde test olabilirsiniz’ diye ekliyorlar.

Korona Virüs Testi 250 Lira Fakat Muayene Şart ve 400 Lira!​​​​​​​

İstanbul’da özel bir hastane arandı ve ortaya çıkan tablo şu şekilde, aranılan hastanede PCR testinin 250 liraya kadar çıkabildiği bildirildi. 250 lira Sağlık, Bakanlığının belirlediği tavan fiyat yani sorun yok. Fakat aynı hastanede korona virüs testi olabilmek için muayene de olunması gerektiğini belirtti. Bu muayene ücreti ise 400 lira!

52871740-303.jpg​​​​​​​

Durumu Suiistimal Ediyorlar!

Korona virüs salgınından kaynaklı olarak özel hastanelere oldukça ilgi var. Devlet hastanelerinde patlayan korona virüs vakalarından kaynaklı halk oralara gitmekte zorluk çekiyor. Fakat var olan durumu suiistimal eden özel hastanelere dair ne yapılacağı bilinmiyor. Keza özel hastanede fiyatlandırma politikasının sebebi sorulduğunda, devlet hastanelerine yönlendiriliyorsunuz.

Özel hastanelerin durumları suiistimal etmesi oldukça yanlış ve insan sağlığı açısından oldukça zararlı bir politika. Sağlık Bakanlığı’nın özel hastanelerde uygulanan test oyunlarına ne zaman müdahale edileceği ise oldukça merak ediliyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum