Oyunculuğun Sıra dışı Tehlikeleri!

Oyunculuğun Sıra dışı Tehlikeleri!

Oyunculuk belki de hemen hemen herkesin yapmak istediği mesleklerden bir tanesidir. Sırf tanınmak ve ünlü olmanın yanında bazı kişiler gerçekten bu mesleği yapmak isteyebilmektedir.

 

 

Oyunculuk belki de hemen hemen herkesin yapmak istediği mesleklerden bir tanesidir. Sırf tanınmak ve ünlü olmanın yanında bazı kişiler gerçekten bu mesleği yapmak isteyebilmektedir. Oldukça zor olan mesleklerden biri olan ve sürekli çalışma gerektiren oyunculuğun bilinmeyen büyük bir tehlikesi vardır. Bu bahsedeceğimiz tehlike o kadar büyüktür ki, birçok oyuncuyu etkisi altına almış ve intihara bile sürüklemiştir.

Oyunculuğun en tehlikeli yanına geçmeden önce genel bazı zorluklarından bahsedecek olursak, sizi yorucu bir tempolu yaşam beliyor diyebiliriz. Bazen bir dakikalık bir kesitin 4-5 saatte çekilebildiğini düşününce bu işin ne kadar da zor olabileceğine dair oldukça güzel bir ipucu olabilir. Ayrıca bazı roller gereği girilen zor durumlar ve risk alımları gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Geçmişte setlerde yaşanan ölümler ve yaralanma haberleri küçük oldukça fazladır. Bu haberlere küçük bir arama ile ulaşabilirsiniz.

 

Oyunculuğun Korkunç Tehlikesi!

Ders veren tiyatro hocaları ve kamera önü oyuncu hocalarının anekdot olarak düştükleri not oyunculuğun korkunç yüzünü ortaya dökmektedir. Oyunculuk kendinden çıkıp başkasını göstermektir ve başkası gibi hissetmektir. Başkası gibi hissetmenin ne kadar zorlayıcı olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Başkası gibi hisseden ve birçok farklı rolde oynayan kişilerde daha sonraları ciddi şekilde karakter çatışmaları ortaya çıkabilmektedir. Oyuncular oynadıkları karakterlerden bazen çıkamayabilmektedirler. Bazı oyuncular rollerini en iyi şekilde yansıtabilmek için aylarca hazırlık yapabilmektedirler ve bazı oyuncular bu rol için ne gerekiyorsa onun çok fazlasını yapabilmektedirler. İşte bu sebeplerle oyuncular rolden çıkamayarak ciddi bunalımlara girebilmektedirler.

 

Joker Karakterini Oynayan Oyuncunun Karakterden Çıkamadığını ve İntihar Ettiğini Biliyor Muydunuz?

ledger2-min-scaled.jpg

Batman Dark Knight serisi son yılların en efektif serilerinden bir tanesi oldu. Bu serinini ilk filminde yer alan Joker karakterini canlandıran Heath Ledger, bu rol için aylarca kendisini bir otele kapattığını biliyor muydunuz?

Filmin yönetmeni Christopher Nolan’ın Batman karakteri için teklif götürdüğü Ledger, joker karakterini oynamak istiyordu ve Nolan ona Joker karakterini verdi. Joker karakterini tanıtan tüm tekstler ile birlikte kendisini aylarca bir otel odasına kapatan Ledger, role hazırlanmaya başladı. Birçok kişi bu rol için uygun olmadığı fikrinde olsa da LEdger, kendini dış dünyaya kapatarak rolüne hazırlanmaya devam etti. Aylar sonra role girmeyi başaran ve filmlerin çekimleri için otel odasından çıkan Ledger mükemmel bir oyunculuk sergiledi. Öyle ki o yıl en iyi oyuncu ödüllerinin çoğunu topladı; ancak o ödülleri kendisi lalamdı; çünkü ölmüştü. Ledger’ı öldüren şey içinden çıkamadığı Joker karakterinin yarattığı bunalımdı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum