Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi bir arabanın en heyecan verici veya popüler özelliği değildir. Ancak, anlamak ve sürdürmek çok önemli bir özelliktir.

Polen filtresi bir arabanın en heyecan verici veya popüler özelliği değildir. Ancak, anlamak ve sürdürmek çok önemli bir özelliktir. Polen filtreleri, arabanın kabinine giren havayı temizler ve polen, toz, kir, egzoz dumanları ve diğer havadaki maddeleri filtreler. Bu, şoförün yolcuları, diğer arabaların arasında otururken arabanın karşılaştığı kirletici ve alerjenlerin çoğundan korumaya yardımcı olur. Toz ve polenin astım veya saman nezlesi gibi bir rahatsızlığı olanların çok rahatsız hissetmesine neden olabileceği bir arazi macerası sırasında özellikle kullanışlıdır.

Yeni Polen Filtresine karşı Temiz Neden Değiştirmeniz Gerekiyor?

Polen Filtresi zamanla toz, yapraklar, ince dallar ve egzoz dumanlarından gelen kalıntılarla tıkanabilir. Filtre tıkandığında, Klima üfleyici motora gereksiz baskı uygulayabilir. Engellenirse, yalnızca arabanın küflü kokmasına neden olmaz, aynı zamanda potansiyel olarak aracın AC sisteminde maliyetli sorunlara neden olabilir.

Polen Filtresini değiştirme zamanının şunlar olduğunu gösteriyor:

Arabanın AC havalandırma deliklerinden kötü hava akışı

Havalandırmalardan gelen kirli veya küf kokusu

Arabadayken alerjisi veya solunum problemi olan herhangi birinin semptomlarında artış.

Polen Filtreleri Ne Sıklıkta Değiştirilmeli?

Çoğu araç üreticisi, Polen Filtresini iki yılda bir değiştirmeyi önerir. Ancak, çok kirli bir bölgede yaşanıyor ise veya çoğunlukla şehir içinde araba kullanıyorsa, bu daha sık olabilir.

Daha soğuk hava genellikle Polen Filtrenizi değiştirmek için ideal zamandır. Yaz ve ilkbaharda bir polen ve alerjen akışı gelir. Kışın filtreyi değiştirmek hazırlıklı olacaktır.

Arabadaki Polen Filtresini değiştirmek, bir tamirci için basit bir iştir. Teknisyenler Polen Filtresinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyebilir, ihtiyaçlar için en iyi filtre türünü önerebilir ve değiştirebilir / takabilir.

Polen veya Kabin Hava Filtresi nedir?

Bu filtre, arabanıza giren havayı temizler. Arabanın kabinine girmeden önce havadaki tozu ve poleni temizleyebilir. Tıpkı evlerin ısınması ve A / C sistemi için sahip olunan filtre gibi düşünebilir

Neden önemlidir?

Otomobil performansının büyük şemasında çok önemli değil. Çoğu arabada polen filtresi bile yoktur. Bu nedenle, bir tamircinin değiştirmesine izin vermeden önce arabanızda bir filtre olduğundan emin olmak gerekir. Polen filtresi daha çok bir konfor filtresidir. Arabaya gelen havayı filtreleyecek bir şey olmadan bir toz fırtınasında ilerlediğinizi hayal edin. Bu toz hemen içeri girebilir bu filtre arabanızın kritik bir sistemi değildir. Kirli bir polen filtresine sahip olmak zor durumda bırakmaz. Aracın düzgün çalışmamasına neden olmaz. Sürüş sırasında konforu artırmak için özelliktir. Ve bu oldukça önemli olabilir.

Yeni bir kabin veya polen filtresine ihtiyaç olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bir polen filtresini incelemek, diğer herhangi bir filtreye bakmak gibidir. Değiştirilmesi gerekip gerekmediğini söylemek gerçekten çok kolay olabilir. Filtreyi çıkarmak en zor kısım olacaktır.

Bu bir polen filtresinin ortalama ömrü hakkında iyi bir fikir verecektir. Her 20.000 milde bir değiştirmek ortak bir standart gibi görünüyor.

Bu, filtrenin kontrol etmenin harika bir yoludur. Filtrenin çıkıntıları arasına bakabilir ve kir veya diğer birikintileri kontrol edebilir. Ayrıca ıslak olmadığından emin olmak gerekir Polen filtreniz ıslaksa daha büyük sorunlarınız olabilir.

Gerçekten yeni bir filtreye ihtiyaç var mı?

Tıpkı herhangi bir filtre gibi, gerçekten bağlıdır. Filtreyi inceliyor ve emin olunamıyorsa, değiştirmek uygun olacaktır. Polen filtreleri pahalı değildir. Filtre kötü durumdaysa, temizlemeyi deneyebilir.