Normalleşme İle Birlikte 2. El Araç Fiyatları Yüzde 50 Düşecek!

Normalleşme İle Birlikte 2. El Araç Fiyatları Yüzde 50 Düşecek!

Ülkemizde alınan yeni normalleşme planı sonrasında illerin risk yüzdesine göre normalleşme süreçleri başladı ve ikinci el otomobil piyasası neredeyse durma noktasına geldi.

Ülkemizde alınan yeni normalleşme planı sonrasında illerin risk yüzdesine göre normalleşme süreçleri başladı ve ikinci el otomobil piyasası neredeyse durma noktasına geldi. İkinci el otomobil piyasasında normalleşme süreci ile yetkililer tedbirlerin çok hafifletilmiş olmasa dahi ikinci el otomobil piyasasını canlandıracağını düşünüyorlar. Piyasada yaşanan durgunluk normalleşme sürecinin gelmesi ile birlikte hareketlilik yaşanması planlanmaktadır. Mart ayı ile birlikte satışların artacağı düşüncesi bulunmaktadır.

screenshot-26.jpg

Tedbirlerin bölgesel olarak seçilmesinin dahi kısa sürede olsa ikinci el araç piyasasında olumlu bir etki yaratacağı düşünülüyor. İkinci el otomobil piyasasında yaşanan bu durgunluk kasım ayı itibariyle devam etmektedir. 2021 yılına girmemizle birlikte ikinci el araç piyasası hem satıcılar için hem de alıcılar için kontrollü bir şekilde yapılmaya başlandı. İkinci el otomobil piyasasında özellikle kurumsal satış gerçekleştiren kurumlar da fiyatların dengeye geldiği gözükmektedir. Bununla birlikte alınan bölgesel normalleşme kararı da kısa vadede de olsa olumlu bir etki oluşturacaktır.

2. El Fiyatları

screenshot-27.jpg

İkinci el otomobil piyasası yaklaşık 3 buçuk aydır duran bir şekilde ilerlemektedir ve bu durağanlık mart ayı itibarıyla yükselecek ve araç fiyatlarında artış yaşanacağı da belirtiliyor. Araçlarda yaşanacak olan bu talep artışının araçlar için stop bulma konusunda da sıkıntı oluşturabileceği düşünülmektedir. Sıfır araç pazarı fiyatları ikinci el araç piyasasını da direkt olarak etkilemektedir. 2021 yılında da 2020 yılındaki gibi araç tedarikinde sıkıntı yaşanması durumunda piyasa yine allak bullak olacaktır. Yaşanan bu tedarik problemi piyasadaki arz ve talep dengesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumda fiyat artışı yaşanması beklenen bir durum haline gelir.

Araç piyasasında %40’ lık bir artış bekliyoruz. Pandemi tedbirlerinin hafifletilmesi ile birlikte araç fiyatı satışlarında %40 bir artış bekleniyor. Yaz aylarının gelmesi Bayram dönemine girilmesi ile birlikte hafta sonlarının da gevşetildiği planına bakılarak araç piyasasında artış beklenmektedir. Ayrıca otomobilin kendi fiyatında bir artış beklemediklerini de belirtiler. Tüketiciler bu yeni dönemin bir fırsat olduğunu düşünürken ikinci el araç piyasasında yaşanan bu durağanlık da bir süre de olsa dengelenecek diye düşünülüyor. Sıfır otomobil piyasası gibi tedarik problemi olmadığı için piyasada yeterince satılık araç bulunduğu belirtildi. Piyasada 100.000'den fazla acil satılık araç bulunmaktadır. Araç piyasasında yüzde 15'lik bir düşüş yaşandı. Doların 7 TL'nin altına düşmeyeceğini göz önünde bulundurursak, fiyatlar şuan en dip seviyelerde olduğu belirtildi.