Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Arabanın kontrol motoru ışığı kontrol panelini aydınlattığında, buna genellikle mide çukurunda bir batma hissi eşlik eder.

Arabanın kontrol motoru ışığı kontrol panelini aydınlattığında, buna genellikle mide çukurunda bir batma hissi eşlik eder. Işık, hatalı bir gaz kapağı gibi küçük bir sorun olabilir veya yanlış ateşleyen bir motor gibi daha ciddi bir şey anlamına gelebilir. Çoğu durumda, sorunu gidermek ve ışığı söndürmek için araba bayisini ziyaret edileceğin anlamına gelir.

Kontrol motoru ışığı- daha resmi olarak arıza gösterge lambası olarak bilinir- aracın motor bilgisayarından bir şeylerin ters gittiğine dair bir sinyaldir.

Otomobil üreticileri, teşhis sorun kodlarının bir listesini oluşturan ve tüm araçların bu bilgiye erişmek için evrensel bir konektör sağlamasını zorunlu kılan OBD-II adlı bir protokol kapsamında sistemlerini 1996 model yıllık araçlarla standartlaştırmaya başladı. Konektör genellikle direksiyon kolonunun altında bulunur ve erişimi nispeten kolaydır. 1996'dan önce, otomobil üreticileri, öncelikle araçlarının EPA kirlilik kontrol gerekliliklerine uygun olmasını sağlamak için kendi motor teşhis sistemlerine sahipti.

Üreticiye bağlı olarak motor ışıklarının turuncu, sarı veya sarı renkte olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir.  Ancak ışık yanıp sönmeye başlarsa, katalitik konvektörün hızlı bir şekilde aşırı ısıtabilecek bir tekleme gibi daha ciddi bir sorunu gösterir. Bu emisyon cihazları, emisyonları azaltmak için yüksek sıcaklıklarda çalışır, ancak arızalıysa yangın tehlikesi oluşturabilir.

Kodu deşifre etmek

Bazı sürücüler, kontrol motoru ışığı için gösterge panelindeki gerekli servis veya bakım gerekli ışığını karıştırabilir. Bu uyarı ışıkları birbiriyle ilgisizdir. Servis gerekli ışığı, aracın yağ değişimi veya başka bir rutin bakım için gerekli olduğu anlamına gelir. Kontrol motoru ışığı gibi bir sorun göstergesi değildir.

Yerel tamirciler genellikle sorunu yaklaşık 200 TL’ye teşhis edebilir. Ancak sorunun ne olabileceğini ön izlemenin bir yolu var. Do-it-yourselfers, bir otomobil parçaları mağazasından veya çevrimiçi tanılama (OBD) bağlantı noktasına bağlanan ve Engine Light Help gibi web sitelerinde kodun anlamını arayan ucuz kod okuyucular satın alınabilir. Modern sistemler, kodu akıllı telefondaki bir uygulamada görüntüler.

Kontrol Motoru Işığını Kapatma

Çoğu kod okuyucu, kontrol motoru ışığını kapatmaya veya sıfırlamaya izin verir. Ancak bu eylem tek başına altta yatan sorunu aslında onarmaz. Çoğu durumda, ışık daha sonra tekrar yanacaktır.

O Işığı Görmezden Gelme

Uzmanlar bazı insanların kontrol motorunun ışığını gördüklerinde çıldırdıklarını söylemektedir “Gösterge paneli ışığının üzerine sadece bir parça siyah bant koydular ve sürmeye devam ettiler" açıklaması ne yazık ki çoğu kesim için doğrudur Ancak Uzmanlar ışığın gösterdiği sorunları derhal çözülmesi gerektiğini tavsiye ederler. Bunları görmezden gelmek, daha sonra daha büyük, daha maliyetli sorunlara yol açabilir.

Işık yanarsa uzmanlar, sürücünün gaz kapağını kontrol etmesini önerir. Gevşek bir gaz kapağı, otomobilin bilgisayarına bir hata mesajı göndererek, bir otomobilin emisyon sisteminin bir yönü olan buhar geri kazanım sistemindeki bir sızıntıyı bildirir. Yakıt kapağı gevşekse, sıkın ve sürüşe devam edin. Öyle olsa bile ışığın sönmesi biraz zaman alacak, diyor.

Kontrol motoru ışığı yanarsa ve yanıp sönmektense sabitse ne yapılması gerekir?

Açık cevap, motoru bir tamirci tarafından kontrol ettirmektir. Ancak birçok insan hiçbir şey yapmıyor, belki de pahalı bir onarım faturasından korkuyor. Daha eski araçlara sahip bazı sürücüler, bir servis garajına gitmeden mümkün olduğunca fazla kalan kilometreyi geçirmek isteyebilir. Ve devlet denetimi, problemle başa çıkmak için iyi bir motivasyon kaynağıdır.

Uzmanların belirttiği gibi, sistem öncelikle aracın ömrü boyunca bir otomobilin emisyon sistemini sürekli olarak izlemek için tasarlandı. Ancak, "Motor ve emisyon kontrol sistemi o kadar birbirine bağlıdır ki, emisyon kontrol sisteminin sağlığı, otomobilin motorunun genel sağlığının iyi bir göstergesidir."

İyi Yedekleme Planı

Uzmanlar, pahalı olmayan bir kontrol motoru kodu okuyucusunun bile, mekanik olarak eğimli olmasalar bile, araç sahipleri için yararlı olabileceğini söyler.