MASFED Genel Başkanı: İkinci El Araç Almak İçin En Uygun Dönemdeyiz

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasası ile ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu. Erkoç, ikinci el araç fiyatlarında yavaş yavaş düşüşlerin meydana geldiğini ifade etti.

Koronavirüs salgınından dolayı ülkemizde ikinci el araç piyasasında fiyatlar fahiş bir şekilde yükseliş göstermişti. Bunun en büyük nedenleri arasında ülkemize sıfır araç girişinin olmaması gösteriliyor. Pandemiden araç fabrikalarının kapanmasından dolayı üretim yapılmamış, ülkemize araç girişi de olmamıştı. Bunu fırsata çeviren araç satıcıları da araçlarını bedellerinin çok üzerinde fiyatlarla satışa çıkarmıştı.

ikinci-el-araba-fiyatlari-neden-artti.jpg

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, uzun bir süredir devam eden ikinci el araç fiyatlarındaki yükselişin şu sıralarda yavaş yavaş azalmaya başladığını, bu dönemin ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir dönem olduğunu ifade etti.

En Uygun Dönemdeyiz

Koronavirüs pandemisi ülkemizdeki araç piyasasını doğrudan etkiledi. Araç fiyatları 1-2 hafta gibi kısa sürelerde 10-15 bin Türk Lirası arasında artış gösterdi, hatta bazı ikinci el araçlar sıfır araç fiyatından daha pahalıya satışa çıkarıldı.

MASFED Genel Başkanı Erkoç, koronavirüs pandemisine rağmen ikinci el araç piyasasında geçtiğimiz yıla göre yüzde 18.9’luk bir artışın yaşandığını ifade etti. Geride kalan son 10 aylık dönemde ise 7 milyondan fazla aracın el değiştirdiğini söyledi.

Sıfır araç temini olmadığı için pandemi döneminde araç fiyatlarının yükseldiğini belirten Erkoç, Kasım ayına girilmesi ile birlikte araç fiyatlarında düşüşlerin yaşandığını, piyasada yüzde 3-10 arasında bir düşüş olduğunu ifade etti. İkinci el araç almak isteyenler için en uygun dönemin bu dönem olduğunu vurguladı.

ikinci-el-arac-alacaklar-dikkat.jpg

Fiyatlar Yeniden Yükselebilir

Erkoç açıklamasında araç fiyatlarında yaşanan düşüşün uzun vadeli olmayabileceğini belirterek, araç üretim fabrikalarında 2021 yılında da pandemiden dolayı sorunların devam etmesi halinde araç fiyatlarında yükselişin yeniden yaşanabileceğini ifade etti.