İkinci el otomobil piyasasını düşürecek 2. El Araç İthalatı İle İlgili Adımlar Atıldı..! Piyasa Eskisine Dönecek mi?

İkinci el otomobil piyasasını düşürecek 2. El Araç İthalatı İle İlgili Adımlar Atıldı..! Piyasa Eskisine Dönecek mi?

Koronavirüs sürecinde araba alma arzusu bulunan yurttaşlar ikinci elde piyasanın suni olarak artışa geçmesinden ver yansın ediyordu. Salgınla beraber sıfır araç bazında ortaya çıkan tedarik

 


Koronavirüs sürecinde araba alma arzusu bulunan yurttaşlar ikinci elde piyasanın suni olarak artışa geçmesinden ver yansın ediyordu. Salgınla beraber sıfır araç bazında ortaya çıkan tedarik sıkıntısının beraberinde geride bıraktığımız aylarda yapılan ÖTV hamleleri ile döviz kurlarının da etkisiyle fırlayan fiyatlar, araç alacak vatandaşı 2. el araç sektörüne yönlendirince 7 ay önce 70 000 TL'ye satılan 2. el bir araç fiyatı 120 bin TL'ye kadar fırlamış oldu. Geçtiğimiz zamanlarda öne sürülen bir iddiaya çerçevesinde 2. el araç sektörüne yönelik içerisinde ithalatın da yapılmasının yer bulduğu bir takım önlemler gündeme geldi.


2. El Otomobil Fiyatlarını İndirecek Hamle!

3-001.jpg


Virüs  sürecinde 2. el araba almak isteyenler piyasayı aşırı derece yükselmesinden sıkıntı duyuyor. Fabrikaların salgın sebebiyle 0 otomobil üretememesi piyasanın suni bir artışa yol açmış oldu. 0 araç üretiminin düşmesi ve yükselen döviz kuru sebebiyle fiyatların yükselmesini ardından, 2. el araç piyasası da adeta fırlamıştı. Yükselen araç piyasası hükümeti de hızlı bir şekilde harekete geçirdi. 2. el otomobil fiyatlarındaki aşırı yükselişin akabinde hükümetin düğmeye bastığı ve aynı zamanda ithalatın da içerisinde bulunduğu pek çok önlemin gündeme geldiği bildirildi.

6.jpg


NELER OLACAK?

2. el tarafında aşırı bir şekilde yükselen fiyatların arkasında ise yalnızca 0 araç tarafında ortaya çıkan sorunlar yer almıyor. Araç sektöründe ortaya çıkmış bulunan havayı kendi lehine dönüştürmek isteyen kimi fırsatçıların yönlendirmeleri ile de artan 2. el araç piyasasına yönelik sektör sorumluları yakın süre içerisinde % 10 bir artış daha gözlemliyor.
5.jpg


İTHALAT ÖNLEMİ GÜNDEMDE

Öte taraftan 2. el araç sektöründe ortaya çıkan ve devamlı artış eğilimi göstermekte bulunan fiyatlara yönelik alınacak önlemler hükümetin de ajandasına girmiş bulunuyor. Geçtiğimiz zamanlarda öne sürülen bir iddiaya çerçevesinde; 2. el araç sektörüne yönelik içerisinde ithalatın da yapılmasının yer bulduğu bir takım önlemler gündemde. Yeni Şafak'ın yapmış olduğu habere göre 2. el araç tarafına yönelik muhtemel bir ithalat müsaadesinin verilmesi durumunda ise fiyatlarda düşüş olması bekleniyor.

4.jpg


"ARAÇ ÇÖPLÜĞÜNE OLMAYALIM"

Atılacak ithalat noktasındaki adımının da doğru bir biçimde hayata geçmesinin çok mühim olduğunun önemini vurgulayan Ertemel, ''O sebeple bu dönemin detaylarının iç dinamikleri de yerinden her hangi bir şekilde oynatmadan iyice tamamlanması lazım. . Yani neyin ithal edilmesi gerekli olduğu iyi tespit edilmesi gerekiyor. Burada yapılana birlikte Avrupa'nın kullanmadığı arabaları getirip ülkemizi de bir araba çöplüğü haline getirmemek lazım. Bu bizim talep edeceğimiz en son şey olur.''


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum