HGS Etiketine Nasıl Başvurulur?

HGS Etiketine Nasıl Başvurulur?

Türkiye’de hız sınırının 120 KPH olduğu modern bir otoyol olan uzunlukları boyunca stratejik olarak yerleştirilmiş benzin istasyonları, restoranlar ve diğer seyahat ihtiyaçlarının bulunduğu dinlenme duraklarına sahiptir.

Türkiye’de hız sınırının 120 KPH olduğu modern bir otoyol olan uzunlukları boyunca stratejik olarak yerleştirilmiş benzin istasyonları, restoranlar ve diğer seyahat ihtiyaçlarının bulunduğu dinlenme duraklarına sahiptir. Bunlar ücretli yollardır ve geçiş ücretini ödeyebilmenizin tek yolu "Hızlı Geçiş Sistemi" anlamına gelen Hızlı Geçiş Sistemi'ne kaydolmak gerekir. Bu, sisteme 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanan ön ödeme yapmayı ve aracın ön camının iç kısmına dikiz aynasının arkasına bir HGS aktarıcısı monte etmeyi içerir.

Ücretin ödenmesi için radyo frekansları kullanılarak HGS etiketi üzerindeki hesaptan tahsil edilmesi üzerine sistem çalışır.  Transponder aslında bir çıkartmadan çok daha fazlası değildir. HGS gişelerinden yavaşlamadan hızlıca geçmeyi sağlar.

Ödeme Yapılmazsa

Otomatik ücret sisteminden bir HGS transponder olmadan geçilirse, bir alarm çalar, bir kamera aracın ve plakanın fotoğrafını çeker ve ücret tutarının on katı olan bir ceza kesilir. Geçiş ücretlerinin çoğu iki veya üç Türk lirası civarındadır, bu nedenle 20 ila 30 Türk lirası arasında bir para cezası vardır.

Ücretli Köprüler ve Tüneller

İstanbul'a giren ve çıkan köprüler sadece HGS sistemini kullanıyor. Ülkenin diğer bölgelerindeki köprüler (ve tüneller) HGS sisteminin bir parçası değildir ve genellikle özel yükleniciler veya yerel belediyeler tarafından yönetilen geçiş ücreti toplama sistemlerine sahiptir, bu nedenle nakit kabul ederler.

Türkiye'nin tüm ücretli otoyolları ve köprüleri, trafik akış hızını artırmak için Hızlı Geçiş Sistemi (Hızlı Geçiş Sistemi, "Hızlı Geçiş Sistemi" veya HGS) 'ye dönüştürüldü. Bu, otoyol veya köprü geçiş ücretlerini nakit veya kredi kartıyla ödeme olmadığı anlamına gelir. Araç ister özel ister kiralık olsun, elektronik bir geçiş ücreti ödeme cihazına sahip olmalıdır.

Araç İçin HGS Transponder Nasıl Alınır?

HGS etiketlerini almak için birden fazla yol olduğu söylenebilir

PTT: En yakın PTT şubesinden aracın ruhsatı ile T.C. kimlik fotokopisiyle temin edilebilir. İşlem sistem üzerinden birkaç dakika içerisinde kayıt oluşturularak kolayca çıkartılabilir

BANKA: Kimlik kartı ile müşterisi olunan bankaya gidildiğinde herhangi bir ücret ödemeden çıkartılabilir

İŞ BANKASI: İnternet bankacılı üzerinden HGS etiketi bildirgesi bulunulduğunda hizmet kısa sürede gerçekleştirilir

GARANTİ BANKASI: Yine aynı şekilde Garanti Bankası da HGS hizmeti vermektedir. İnternet bankacılığı veya 444 0 3333 Garanti müşteri hizmetlerinden talep edilebilir.

GİŞELER: Otoyol girişinde ve çıkışlarda bulunan satış yerinden yolculuk öncesi temin edilebilir. Ruhsat ve T.C. kimlik ile hızlı bir biçimde HGS etiketine sahip olunabilir

Ücret Tahsilatı

Ödeme için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan yöntem kredi kartı otomatik yönlendirme ile ön ödemeli sistemle gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki bankalar bu hizmeti vermektedir:

İŞ BANKASI

AKBANK

ZİRAAT BANKASI

QNKFİNANS BANKASI

YAPIKREDİ BANKASI

VAKIF BANK

GARANTİ BANKASI

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS sisteminden vazgeçmek isteyip iptal edilmesi için PTT kurumuna gidilebilir. PTT görevlisi ile yapılan işlemde araç ruhsatına sahip olan kişi yapabilir. İptal edilmeden önce HGS etiketi içerisinde var olan bakiyeler iptal işleminden bir aylık süre içerisinde hesaba tekrardan aktarılır.

HGS iptaline gidilmeden önce bakiye sorgulamadan eskiden kalma borcun olup olmadığına bakılması gerekir.