Fransız Markalardan Peugeot ve İtalyan Markalarından Olan Fiat Arasında Beklenmeyen Karar

Fransız Markalardan Peugeot ve İtalyan Markalarından Olan Fiat Arasında Beklenmeyen Karar

Fransız markalarından biri olan Peugeot ile İtalyan markalarından biri olan Fiat arasında beklenmeyen bir karar alındı.

 

Fransız markalarından biri olan Peugeot ile İtalyan markalarından biri olan Fiat arasında beklenmeyen bir karar alındı. Konu ile ilgili açıklama geçtiğimiz günlerde yapıldı. Beklenmeyen bir kararı olmasından kaynaklı olarak araba ile ilgilenen kişiler şaşkınlık yaşadı. Belirli bir süredir birleşmeye çalışan bu iki önemli araba markası geçtiğimiz günlerde olağanüstü bir toplantı yaparak birleşme kararını hayata geçirdi.

Beklenmeyen Karar Gerçekleşti

Çin kaynaklı olan Dongfeng ve Peugeot gibi hissedarlar olan toplantıda yer alan hissedarlar arasında bulunuyordu. Her iki şirketin de yarı yarıya hisse sahibi olacağı bir şirket oluşturmak için anlaşma yapıldı. Şirketin adı Stellantis olarak belirlendi.

Toplantıda yer alan diğer hissedarların birleşme ile ilgili olan kararı vermesi bekleniyor. Bu iki önemli markanın birleşmesi ile birlikte araba sektöründe büyük bir gelişme yaşanacak gibi görünüyor. Uzun süredir planladıkları fakat bir türlü hayata geçiremedikleri bu durum şimdilerde hayata geçmiş bulunuyor.

Hisselerin birleşmesi ile birlikte oluşacak yeni şirketin ciro hesaplaması yapıldı. Yapılan ciro hesaplaması ile birlikte dünyada çok büyük otomobil üreticileri arasında yer alacakları şimdiden belirlendi.

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri Olacaklar!

2019'un Aralık ayında sözleşme masasına oturan Fiat ile PSA Grubu uzun süredir planladıkları birleşme kararını hayata geçirmeyi başardılar. Çok uzun süredir konuşulan bu konu yeni yıla girmeden önce gerçekleşmiş bulunuyor.

Yeni kurdukları Şirket ile birlikte otomobil üretimi açısından dünyanın en büyük 4. şirketi olmaya hazırlanıyorlar. Ses getirecek önemli üretimleri ile birlikte ciroları da çok konuşulacak gibi görünüyor. İki şirketin birleşimi konusuna Avrupa Birliği onay göstermiştir. Yapılan çeşitli hesaplamalara göre yeni oluşacak bu şirket yıllık 8,9 milyon araç üreteceğini belirledi.

Aynı zamanda hesaplanan ciro oranına bakıldığı zaman 170 milyon avroluk bir ciroya sahip olacakları duyuruldu. Otomobil üretimi konusunda dünya genelinde çok büyük bir paya sahip olacakları şimdiden anlaşıldı. İki önemli otomobil üreticisinin bir araya gelmesi ile birlikte otomobil dünyasında yeni bir rekabet başlayacak gibi görünüyor. Şirketin oluşturulması yönünde yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.