Araçta Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçta Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima, modern otomobillerde en popüler aksesuarlardan biri olmaya devam ediyor, çoğu orta ila büyük model bu özelliğin yanı sıra birçok küçük araçla övünür.

Klima, modern otomobillerde en popüler aksesuarlardan biri olmaya devam ediyor, çoğu orta ila büyük model bu özelliğin yanı sıra birçok küçük araçla övünür. Klima sürücüler için son derece popüler bir seçenek olsa da tartışmasız çok az kişi sistemin nasıl çalıştığını veya onu korumak için hangi adımların atılması gerektiğini anlıyor.

Bununla birlikte, araç içi klima sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak için, bakımına yardımcı olacak bazı basit adımlar atmak ve arabanın sıcak havalarda serinletecek kadar soğuk tutmak fayda sağlayabilir:

Pencereler kapalı, soğuk hava içerde

En sıcak günlerde, iç mekânı olabildiğince serin hale getirmek için seyahat ederken arabanın camlarını açmak cazip gelebilir, ancak bu, klimanın daha az verimli çalışmasını sağlayabilir. Klima sistemini aynı etkiye sahip olmak için daha fazla çalışmaya zorlamak, yalnızca soğutma sıvısını ve yakıtı daha hızlı tüketmek anlamına gelecek ve uzun vadede maliyete neden olacaktır- ve muhtemelen arabadaki sıcaklık açısından da herhangi bir fayda görülmeyecek.

Klimayı Düzenli Olarak Çalıştırmak

Haftalık olarak klimayı açmak ve yaklaşık 10 dakika çalışmasına izin vermek rutin halde klimanın bozulmadan çalışması için yeterli olacaktır. Sıcaklığı en soğuk ayara ve fanı en hızlı hıza ayarlanabilir. Bu, gaz basıncını optimum seviyede tutmaya ve kompresörün en iyi durumda kalmasına yardımcı olacak ve mekanik bir problemin oluşma olasılığını azaltacaktır.

Arabanın kliması için buz çözme ayarı varsa, sistemdeki nemi gidermeye yardımcı olmak ve böylece küf oluşumunu önlemek için bunu her hafta 10 dakika çalıştırmaya değer. Yolculukların konforunu ve keyfini etkileyecek hoş olmayan kokuları yaymaya daha az eğilimli ve daha taze olan klimanın keyfini çıkarılabilir

Sık sık şarj etmek

Araç içi klima sistemleriyle ilgili birçok sorun, havayı araca dağıtmadan önce soğutmak için kullanılan düşük seviyelerde soğutucu akışkanın bir sonucudur. Soğutma sıvısı olarak da bilinen soğutucu akışkan, arabanın kullandığı diğer sıvılar gibidir, çünkü zamanla azalabilir, bu nedenle periyodik olarak doldurulması gerekir (buna "yeniden doldurma" denir). Aracın klima soğutucusunun önerilen bir şarj süresi olması muhtemeldir, muhtemelen her iki ila üç yılda bir, bu nedenle ayrıntılar için aracın servis kılavuzuna veya el kitabına bakmak gerekli olabilir.

Yeniden doldurmalar arasında kalan soğutma sıvısı miktarının izlenmesi iki nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, seviye çok düşerse, tamamen boşaltılması ve bir araç teknisyeni tarafından yeniden doldurulması gerekebilir, bu da ek zaman ve masrafa neden olur. İkinci olarak, soğutucu akışkan alışılmadık bir şekilde azalırsa, klima sisteminde kapsamlı bir inceleme gerektiren bir sızıntı olabilir. Soğutma sıvısı çevreye de zarar verebilir, bu nedenle bir sızıntının incelenmesi ve onarılması gerektiği kesindir.

Temiz bir araba, sağlıklı klima.

Zamanla bakteri, bir arabanın klima sisteminin en içteki işleyişinde gelişebilir, bu nedenle düzenli olarak temizleyerek, tozunu alarak ve vakumlayarak aracın iç kısmına bakmak, kir ve döküntülerin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Klima sisteminin tam bir anti bakteriyel temizliği, arabanın taze ve kokusuz kalmasına da yardımcı olacaktır.

Servis programını takip etmek

Son olarak, klima sistemi üzerinde gerekli tüm hizmetlerin zamanında yapılmasını sağlamak, performansını sürdürmeye yardımcı olmak ve en taze, en soğuk kabini uzun süre sağlamak için aracın kılavuzunda belirtilen tavsiyelere uymayı sağlar.