Araçlarda Buğulanma Nasıl Önlenir?

Ön camın buğulanması sadece ağırlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak da tehlikelidir.

Ön camın buğulanması sadece ağırlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak da tehlikelidir. Suyun toplanması, sürücünün görüş alanına müdahale edebilir ve dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu ipuçları, sürücülerin ön cam buğulanmasını önlemesine ve hızla kurtulmasına yardımcı olabilir.

Araba Pencerelerinin Buğulanmasına Ne Neden Olur?

Bir arabada hapsolmuş havada nem olduğunda ve pencereler çiy noktasından daha soğuk olduğunda, havadan gelen nem pencerelerde yoğuşmaya dönüşecektir. Çiy noktası, çiy oluştuğundaki sıcaklıktır. Bu nedenle, otomobilin havasındaki nem ile cam ve ön cam sıcaklığı, otomobilin camının buğulanmasına neden olan temel faktörlerdir.

Buğulanmış camları hızla gidermek ve ileride oluşabilecek olayları önlemek için, sürücü pencere sıcaklığını çiğ noktasının üzerine çıkarmak ve havadaki nemi azaltmak için adımlar atabilir. Yolcuların normal nefes alması havadaki nemi artırır. Genellikle bu, pencerelerdeki yoğunlaşmayı tetiklemek için yeterlidir. Ancak, havadaki neme katkıda bulunan başka şeyler de olabilir. Sürücü, başka nedenleri kontrol ederek başlayabilir ve bunların soruna eklenmesini önleyebilir.

Otomobilin Havasındaki Aşırı Nemin Nedenleri:

Sürücü ve yolculardan solunum

Yağmurun iç kısma damlamasına izin veren sızıntı

Arabada bırakılan şemsiye gibi ıslak eşyalar

Ayakkabıların üzerinde kar veya yağmur nedeniyle nemli zeminler

Arabada kalan açık içecekler

Arabanın camını açık bırakan ıslak araba döşemesi

Hızlı Temizlenen Buzlu Pencereler

Buğulanmış camlar sürücünün görüşüne engel olur ve tehlikeli olabilir. Çoğu sürücü, ön camı kollarıyla silmek gibi hızla cam buğulanmasından kurtulmak için çılgınca etkisiz şeyler yapmayı düşünür. Dışarısı soğuksa, akla gelen son şey klimayı açmaktır. Ancak klima, buğulanmış pencerelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Klima, bir arabanın içindeki havadaki nemi giderir. Klima için sıcaklık kontrolünü kullanabilir ve sıcaklığı artırarak buğulanma önlenir

Isıtıcı ayrıca camların sıcaklığını artırarak buğulanmadan kurtulmak için de kullanılabilir. Sürücüler, sıcak havayı ön cama yönlendirmek için buğu çözücü ayarını kullanmak isteyebilir. Camdaki buğulanmadan kurtulmak için klima, ısıtıcı veya buğu çözücüyü kullanırken, devridaim ayarını kullanmamak gerekir. Havayı yeniden dolaştırmak, nemi arabanın içinde hapsediyor.

Yağmur yağmıyorsa, sürücü camları açarak yolcuların pencereleri buğulamadan nefes almasını önlemek için temiz havaya izin verebilir. Pencere sisi kısmen soğuk pencerelerden kaynaklandığından, dışarıdaki sıcaklık muhtemelen çok sıcak değildir. Bu nedenle, iyi bir sirkülasyon sağlamak ve ön camın buğulanmasını önlemek için camlar yeterince açıkken sürüş yapmak pek rahat olmayacaktır.

Camları ve ön camı bir bezle silmek sorunu çözmeyecektir. Silindikten sonra yolcuların bir sonraki nefesleri camları bir kez daha buharlaştıracaktır. Isıtıcı veya klima kullanılıyorsa, arabanın ısıtma veya soğutma sistemi daha fazla yoğuşmanın oluşmasını önlemek için çalışırken bez yoğuşmanın giderilmesine yardımcı olabilir.

Pencerelerin Buğulanmasını Önleme

İşe veya okula gitmek için acele ederken buğulanmış pencerelerle uğraşmak çok sinir bozucu olabilir. Gelecekte camın buğulanmasını önlemek için bu ipuçları örnek olabilir

Camları ve ön camı temizlemek. Pencerelerdeki kir, nemi çekebilir.

Araçtaki nemli eşyaları çıkarmak: Arabada içecek veya ıslak şemsiye bırakmamaya özen gösterilmeli

Bir silika nem giderici kullanmak: Silika araba nem alma cihazı, nemin malzemeye zarar vermesini önlemek için satış için kıyafet ceplerine yerleştirilen silika paketlerine benzer. Araç silika nem alma paketini arabaya yerleştirmeniz yeterlidir; bu, havadaki fazla nemin giderilmesine yardımcı olur.

Bir çift taytı temiz kedi kumu ile doldurun ve arabaya koymak: Kedi kumu havadaki nemin çekilmesine yardımcı olur.

Fark edilen sızıntıları bir tamirciye sormak: Bazen bir sızıntının giderilmesi basit bir görev olabilir. Diğer zamanlarda, sızıntının nedenini düzeltmek çok pahalı olabilir.

Buğu önleyici kaplama uygulamak: Piyasada, ön camın içini temizledikten sonra uyguladığınız birkaç buğu önleyici sprey bulunmaktadır. En iyi sonuçlar için ürün talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

Bu ipuçları ile, camların buğulanmasını önleyen otomobilin havasındaki nem miktarını büyük ölçüde azaltabilir bu adımlara ek olarak, araca yağmur veya kar tehdidi olmadan güvenle yapabileceğiniz zaman arabayı düzenli olarak havalandırmak etkili olacaktır.