Araç Motoru Yıkanır mı?

Motorun yün süveter gibi bir yıkama etiketi ile geldiyse, muhtemelen "dikkatlice elde yıkayın- ama yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız" demektedir.

Motorun yün süveter gibi bir yıkama etiketi ile geldiyse, muhtemelen "dikkatlice elde yıkayın- ama yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız" demektedir.

British Columbia Institute of Technology (BCIT) Burnaby, B.C.'de çalışan Mubasher Faruki, "Bir servis kılavuzunda veya kullanım kılavuzunda size motor bölmesini temizlemenizi söyleyen bir şey gördüğümü hatırlamıyorum" diyor. "Pek çok insan bunu yapmaktan hoşlanıyor, ancak bu bir araba yıkamada basınçlı suyla yapmayı tavsiye ettiğim bir şey değil.” Sabunlu su jeti, köpük fırçası ve hızlı bir durulama, motoru temizler- ancak çalışmayan ya da daha kötüsü parlak bir motorla karşılaşmak mümkündür

BCIT ulaşım okulunda baş eğitmen Faruki, "Motor bölmesi çok fazla su için tasarlanmadı- olmaması gereken alanlara su girebilir ve korozyona neden olabilir" söyler. "Elbette, her zaman bunu yaptıklarını ve hiçbir problem yaşamadıklarını söyleyen insanlar olacak, ama gerçekten dikkatli olmalısın."

Uzmanlar, basınçlı yıkamanın birkaç tuzağını listeliyor: Sıcak bir motora yüksek basınçlı ılık veya soğuk su püskürtmek işleri çok hızlı soğutabilir, metali gerebilir ve potansiyel olarak çatlaklara neden olabilir. Alternatöre veya motor sensörlerine su girerek hasara neden olabilir. Ayrıca kiri ve yapışmayı kayışların üzerine itebilir ve bu da gıcırtılara neden olabilir.

Faruki, "Gerçekten talihsiz iseniz, hava filtresinin etrafından endüksiyon sistemi yoluyla motorunuza su girebilir" diyor. "Muhtemel değil, ancak suyu silindirlere zorlayarak büyük hasara neden olabilirsiniz."

Bakımlı bir araba caddede yuvarlanırken veya garaj yolunuzda otururken harika görünür ve daha iyi sürdüğüne yemin edersiniz. Ancak, yolculuğunuzu sonuna kadar güzelleştirmek istiyorsa, kaputun altındaki kir ve kiri de ele alınmalı. Motor bölmesi elemanlara maruz kalmasa bile- en azından yukarıdan- kaput etrafındaki açıklıklardan ve aracın ön ucundan döküntü ve toz içeri sızar. Motoru temizlemek göz korkutucu gelebilir- büyük bir metal ve plastiği nasıl yıkanır Aşağıdaki maddeleri incelerek güvenilir bir yöntemle bu gerçekleşebilir.

Planlama

İdeal olarak, sıcak bir gün seçmek daha uygundur. Daha sıcak hava, özellikle biraz rüzgarla birlikte düşük nem, temizlikten sonra motorun ve bileşenlerin kurumasına yardımcı olacaktır.

Soğutma

Araba çalışıyorsa, kaputu yukarı kaldırıp ve motorun en az 15 dakika soğumasını beklemek gerekir. Sıcak motor parçaları sadece sizi yakmakla kalmaz, aynı zamanda soğuk su püskürtüldüğünde hızlı büzülme ile de zarar görebilirler.

Kaldır

Başlığın altındaki tüm plastik kapakları çıkartabilir. Bunlar ayrı ayrı temizlenebilir. Negatif terminali de pilden çıkarmak gerekecektir. Bu, elektrikli bileşenlerin ıslanmaları durumunda hasar görmelerini önlemeye yardımcı olacaktır. İstenirse pili de çıkarabilir, ancak pek çok motor bölmesini bunu yapmadan temizlendiği olmuştur

Kapak

Plastik torbalar kullanarak, akü, ateşleme kabloları ve motor kontrol ünitesi gibi hassas elektrikli bileşenleri kapatın. Kaputun altında açıkta bir motor hava girişi varsa, bunu da örtmek isteyeceksiniz. Durulamada özellikle dikkatli olacağınızı düşünüyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu elektronik cihazların korunması, herhangi bir şeye daha az zarar verme riski ile daha derinlemesine temizlik yapmanızı sağlayacaktır.

Yağdan arındırın

Tüm motor bölmesine yağ çözücü ile iyice püskürtün. İster mutfak temizleyicisi isterse amaca yönelik motor yağ çözücü olsun, herhangi bir ev tipi yağ giderici işe yarayacaktır.

Ovma

Motorun ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak, fırçalamaya gerek olmayabilir. Bununla birlikte, valf kapağı gibi bazı alanlarda yıllarca topaklanmış yağ ve kir olabilir. Sentetik kıllara (metalik olmayan) sahip küçük bir fırça, yağ çözücünün içinde çalışmak ve yapışkan maddeyi temizlemek için uzun bir yol kat edecektir. Gerekirse daha fazla yağ giderici eklenebilir.

Durulamak

Elektrikli yıkayıcı varsa, onu hafif bir ortamda kullanabilir, ancak standart bir hortum da işe yarayacaktır. Ya da püskürtücüyü yerel araç yıkamada kullanabilir Tüm bölmeyi arkadan öne doğru çalışarak tüm yağ çözücüyü yıkayarak temizleyebilir. Elektrikli bileşenlere doğrudan püskürtmemeye çalışabilir ve kolay kurumayan alanlara çok fazla su püskürtmemeye çalışabilirsiniz.

Bu projeyi basitleştirmenin anahtarı, en başta motor bölmenin çok kirlenmesine izin vermemektir. Bir veya iki yılda bir hızlı yağ alma, motorun bir saatten fazla çalışmadan temiz görünmesine yardımcı olacaktır.