Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Her kredi türünde olduğu gibi araç kredisi verirken de bankaların çeşitli şartları bulunmaktadır ve bu şartların başında aracın yaşı gelmektedir.

Her kredi türünde olduğu gibi araç kredisi verirken de bankaların çeşitli şartları bulunmaktadır ve bu şartların başında aracın yaşı gelmektedir.

İkinci el araç alırken kredi çekmek isteyen vatandaşların çeşitli şartları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bunların başında satın alınacak aracın kaç yalında olduğu gelmektedir. Buna göre alınacak aracın durumuna göre kredi miktarı belirlenmektedir. Aracın yüksek yaşta olması çoğu banka tarafından kredi vermeme nedeni olurken, birçok banka yaş sınırlaması getirerek kredi verebileceğini ilan etmektedir.

Şu anki şartlarda neredeyse tüm bankalar ikinci el taşıt kredisi kullandırmaktadır. Ancak bu noktada aracın yaşı büyük önem taşımaktadır. Banklar arasında bu yaş farklılıklar göstermektedir. Örneği Akbank ikinci el taşıt kredisi verirken, kefilsiz ve 5 yaşa kadar verebilirken, Garanti Bankası kefil ile birlikte 10 yaşa kadar ikinci otomobil kredisi verebilmektedir. Yine ING Bank kefilsiz 8 yaşa kadar kredi vermektedir.

Ancak yaş sınırlaması olurken, marka ve model sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle uygun yaşta olan araçlar banklar kredi verebilmektedirler. Hangi bankanın ne şartlarda kredi verdiğini kendi sitelerinden bakılabilmektedir.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankalar araç alırken, anlaşmalı oldukları şirketlerden alınması durumunda daha büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Bu şekilde birçok şart ve ücretten muaf olabilirsiniz. Bu nedenle alacağınız aracın yaşı kadar alacağınız yerin de önemi çok olmaktadır.

Yine birçok banka kredi çekerken kefil istemektedir. Bunun yanında kefil istemeyen ve araca ipotek koyarak veren bankalar da mevcuttur. Bu şartları yerine getiren kullanıcılara kredi veren bankaları öğrenmek için bankalar ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

Bunların yanında kredi miktarı ve ödeme koşulları da büyük önem taşımaktadır. Uzun vadeli veya kısa vadeli olabileceği gibi ödeme miktarlarının da önemi büyüktür. Bütçenizi sarsmayan taksitler işle almak da büyük yarar sağlayacaktır. Tüm bu koşulların göz önünde bulundurulmasının yanında kredi notu da önemli huşulardan biri durumundadır.

Uygun Şartlara Göre Kredi Çekmek

Kullanıcının şu ana kadar bankalarda ki notunu simgeleyen kredi notu ile kredi çekilmesi daha kolay olacaktır. Kredi notu düşük olan kullanıcının kredi çekmesi daha zor olacaktır. Tüm bu hususları bir araya getirerek hangi bankanın kaç yaşa kadar kredi verdiğini araştırabilirsiniz.

Yapılması gereken hangi aracı nereden alınacağına karar vermek ve hangi bankanın sizin şartlarınıza uygun krediyi verdiğini bulmak. Bunları yerine getirdikten sonra uygun krediyi çekebilir ve istediğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.