Araç Egzosu Nasıl Temizlenir?

Egzoz sistemi, yoldaki herhangi bir arabanın önemli bir bileşenidir, yalnızca araçtaki zararlı gazları dışarı atmakla kalmaz, aynı zamanda onları daha az zararlı gazlara dönüştürür ve gürültü kirliliğini azaltır.

Egzoz sistemi, yoldaki herhangi bir arabanın önemli bir bileşenidir, yalnızca araçtaki zararlı gazları dışarı atmakla kalmaz, aynı zamanda onları daha az zararlı gazlara dönüştürür ve gürültü kirliliğini azaltır. Egzoz sistemi parçaların ve bileşenlerinin doğru bakımı, optimum performans ve işlevsellik sağlayacaktır.

Boruların İçi ve Dışarı Temizliği

Egzoz karbondioksit saldıkça, az miktarda gaz egzoz borunun içinde birleşerek onu siyaha kaplar. Bu birikim kirli ve çirkin görünür, ancak aynı zamanda tıkanıklık araçtan çıkan gaz akışını kesintiye uğratabileceğinden egzoz sisteminin genel performansını da düşürür.

Egzoz borularında karbondioksit birikiminin yanı sıra pas, egzozunuza zarar verebilecek başka bir şeydir.

Motorun yanma sürecinde yan ürün olarak su oluşur ve egzoz borularından çıkış yolunu bulur. Bu, yanma sürecinin tamamen normal bir parçasıdır ve kuyruk borunuzdan su damladığını görmek endişe edilecek bir durum değildir. Ancak motor kapatıldığında veya yalnızca kısa yolculuklar yapılırsa, egzozda nem kalır ve egzoz borularını paslandırabilir.

Egzozun içindeki ve üzerindeki paslanmayı gerçekten önlemenin tek yolu, paslanmayan veya karbon birikmesinden zarar görmeyen paslanmaz çelik egzoz sistemine yükseltmektir. Paslanmaz çelik egzoz sisteminin bakımı çok kolaydır ve yalnızca zaman zaman sabun ve suyla basit temizlik gerektirir.

Sabun ve Su Kullanarak Egzoz Borusunu Temizlemek

Egzoz borusunu sabun ve suyla temizlemek, paslanmış bir egzoz borusunu hayata döndürmenin ilk adımıdır. Bir bez kullanarak egzoz ucunu temizleyebilir, ardından egzozun içi için sert kıllı bir fırça kullanmak uygun olacaktır. Mümkün olduğunca kuyruk borusunu temizlemek önemlidir

Yağ alma

Bir yağ giderici uygulamak, karbon birikintilerinin ve pasın parçalanmasına yardımcı olacaktır. Kuru bir bez kullanarak egzozun içine ve dışına bir yağ giderici uygulanabilir Seçilen yağ gidericinin paketi, yağ çözücünün ne kadar süre açık kalması gerektiğini belirtmelidir. Yağ gidericinin bu süre boyunca oturmasına izin verebilir, ardından çelik yün kullanarak yağ çözücüyü dairesel hareketlerle fırçalanabilir

Lehçe Uygula

Mikro fiber bir bez kullanarak egzozu toz ve nemi temizlemek için silinebilir. Bunu yaptıktan sonra, biraz çelik yünü kullanarak egzoz ucunun içine ve dışına metal bir cila uygulanabilir

Cila, cila ambalajı üzerinde tavsiye edilen süre bekletilmeli, ardından mikro fiber bir bezle cilayı yüzeyden uygulanabilir

Katalitik Konvertörün Temizlenmesi (Kaldırmadan)

Egzozun bir emisyon kontrolünde başarısız oluyorsa, bunun nedeni katalitik konvektörü olabilir. Katalitik konvektörler, egzoz borusundan çıkmadan önce tehlikeli belirli maddeleri giderir, zamanla bu parça karbon birikmesi nedeniyle tıkanabilir ve temizlenmesi gerekir.

Egzoz borusunun temizlenmesi oldukça basit olsa da katalitik konvektörün temizlenmesi çok daha zordur. Katalitik konvektörün temizlenmesinin araç üreticileri tarafından tavsiye edilmediğini, dahili katalizörün hasar görme ve tüm sistemi etkili bir şekilde bozma olasılığı bulunduğunu lütfen unutmamak gerekir. Aksi halde ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için katalitik konvektörü profesyonel bir tamirciye temizletmesi şiddetle tavsiye edilir.

Sorunun Teşhis Edilmesi

Bir OBD-II tarayıcı satın alınabilir. Bunlar, kontrol motoru uyarı ışığı ile iletilen sorunları analiz etmek için yapılır. Aracınız kontrol panelinin altında bir OBD-II bağlantı noktası bulmalı, OBD-II tarayıcısını bu bağlantı noktasına takılmalı.

Kontağı başlatmadan, arabanın anahtarını çevirip, elektriği açıldığında, bu OBD-II tarayıcıyı etkinleştirecektir. Cihazın açılması için biraz zaman tanımak gerekebilir.

Aracın markasını, modelini ve VIN numarasını girebilir. Okuyucu bir sorun kodu oluşturacaktır. Sorunun nedeninin katalitik konvektör olup olmadığını görmek için sorun kodunu çevrimiçi olarak veya arabanın kullanım kılavuzunda aranabilir.