Araba Neden Hararet Yapar?

Araba Neden Hararet Yapar?

Bugünün arabaları, motorunun her türlü hava koşulunda çalışmasını sağlamak için tasarlanmış, birden çok ısı sensörlüyle ve bilgisayar kontrollü elektrikli fanlarla donatılmış gelişmiş soğutma sistemlerine sahiptir.

Bugünün arabaları, motorunun her türlü hava koşulunda çalışmasını sağlamak için tasarlanmış, birden çok ısı sensörlüyle ve bilgisayar kontrollü elektrikli fanlarla donatılmış gelişmiş soğutma sistemlerine sahiptir. Ancak aşırı ısınma yine de olabilir.

Motorlar Neden Aşırı Isınır?

Arabaların aşırı ısınmasının birçok nedeni olabilir, ancak temel aşırı ısınma süreci, ısının motor bölmesinden çıkmasına izin vermeyen aracın soğutma sistemindeki bir sorunu içerir. Bu genellikle motor soğutma sistemi veya diğer bileşenlerde bir yerde bir sızıntı veya tıkanmadan kaynaklanır.

Çevrimiçi otomobil parçaları satıcısı CARiD.com'un ürün eğitim direktörü Richard Reina, lastik hortumlar, contalar ve su pompaları gibi bileşenlerin düzenli aşınma ve yıpranma ile sızıntı yapabileceğini söylüyor. Sıcak bir günde dur-kalk trafiği gibi belirli sürüş koşullarının soğutma sistemi üzerinde önemli bir baskı oluşturarak arızalanmasına neden olabileceğini ekliyor. Neyse ki, bu sorunu genellikle aracın soğutma sıvısı ve yağ seviyelerini kontrol edecek ve soğutma sistemindeki hortumları, fanları, termostatı ve soğutma sistemindeki diğer parçaları inceleyecek olan sertifikalı bir tamirci tarafından yapılan düzenli bakımla önlenebilir

Peki, sıcaklık göstergeniz "H" ye doğru yükselmeye başlarsa veya gösterge paneli uyarı ışığı yanıp sönerse ne yapılmalı?

Aşırı Isınma Motorunun Belirtileri Nelerdir?

Her araç ve durum benzersiz olsa da otomobillerim motorunun aşırı ısınmaya başladığında dikkat edilmesi gereken birkaç ortak işaret vardır:

Kaputun altından aracın önünden gelen buhar (genellikle duman gibi görünür).

Gösterge panelindeki veya sürücü konsolundaki motor sıcaklığı göstergesi "H" değerine yükseliyor veya göstergenin kırmızı alanına doğru hareket etmesi

Arabanın önünden, özellikle kaputun yanından gelen tuhaf kokular.  Sızdıran soğutma sıvısı genellikle tatlı bir kokuya sahip olabilirken, yağ sızıntıları tipik olarak yanık bir koku üretir.

Arabanın motorunun aşırı ısınması durumunda araçta bulundurulması gereken öğelerin bir listesi:

Küçük, temel araç kiti

Birkaç litre yağ

1 galon soğutma sıvısı (50/50 antifriz sıvısı ve su karışımı)

Havlu

Ağır iş eldivenleri

Isıtıcıyı Açmak; Mantıksız geliyor, ancak uzmanlar ısıtıcının çalıştırılmasını tavsiye eder. Sıcaklığı motordan uzağa ve yolcu bölmesine çekerek motorun soğutma sistemi üzerindeki yükü azaltır. Bazı durumlarda, bu aşırı ısınmayı tersine çevirmek için yeterli olabileceğini dile getirirler. Uyarı ışığı sönerse veya sıcaklık göstergesi nötr konuma dönerse, çalıştığını anlaşılır

Kenara Çekmek

Isıtıcı açık olarak birkaç dakika sürdükten sonra arabanın aşırı ısınmaya devam ederse, kenara çekmek ve motoru durdurmak doğru davranış olacaktır. — bu, motoru soğutmanın en güvenli ve en kesin yoludur.

Sabırlı Olmak

Yol kenarı yardımı yoksa sabırlı olmak gerekir; motorun soğuması en az 15 dakika sürecektir. Bu arada kapağı açmaya çalışmamak gerekir; aşırı ısınmış bir arabadaki soğutucunun 230 dereceyi aşabileceğini ve bu çok tehlikelidir eğer ki kapak açılırsa, sıcak su veya buhar püskürtme riski vardır. "Kişisel güvenlik birinci önceliktir her zaman için”. 15 dakikadan az bir süre beklenmesi motorun ve soğutucunun soğuması için yeterli olacaktır

Servis İstasyonuna Gitmek

Soğutma sıvısı eklemek, motorun ilk etapta aşırı ısınmasına neden olan sorunu çözmek için hiçbir şey yapmaz, ancak genellikle en yakın onarım istasyonuna güvenli bir şekilde gitmeye olanak tanır. Uzmanlar Bir profesyonelin araca soğutma sistemini incelemesinin en pratik çözümü olduğunu hep söylemişlerdir. Motor gibi karmaşık bir düzenin tamir edilmesi belki de daha büyük hasarlara sebep olabilir.

Sürüş sırasında sıcaklık göstergesine dikkat etmek ve arabanın altındaki sıvı veya kaputun altındaki buhar gibi her şeye dikkat etmek önemlidir.