Araba Neden Beyaz Duman Çıkarır?

Egzoz sistemi araba motorunda yakılan hava ve yakıt karışımının dışarıya atılmasını sağlayan sistemdir. Egzozdan çıkan dumanın rengi size arabanın hakkında çok şey söyleyebilir.

Egzoz sistemi araba motorunda yakılan hava ve yakıt karışımının dışarıya atılmasını sağlayan sistemdir. Egzozdan çıkan dumanın rengi size arabanın hakkında çok şey söyleyebilir. Eğer araba egzozundan beyaz duman çıkıyor ise bunu erken uyarı işareti olarak algılamak gerekir. Bunun gibi belirtilerin önemsenmediği durumlarda büyük arızalar meydana gelebilir ve çok yüksek bakım maliyetleri ile karşılaşılabilir.

Arabadan Çıkan Beyaz Duman Ne Anlama Gelir?

Egzozdan çıkan dumanlar birçok farklı şeyin habercisi olabilir. Egzozdan çıkan siyah duman genelde yakıt sistemindeki arızaları, mavi duman yağ sistemindeki arızları, beyaz duman ise soğutma sistemindeki arızları ifade eder. Fakat her beyaz duman görüldüğünde endişe edilmemelidir. Soğuk havalarda egzoz sisteminde kalan nem buharlaştığı için yoğun ve beyaz bir duman görülebilir. Bu beyaz duman arabanın motoru ısınana kadar gelebilir. Bunda bir sorun yoktur. Fakat arabanın çalıştırılmasından ve bir süre geçmesinden sonra hala beyaz yoğun bir duman görülüyorsa bu durum bir arızanın habercisi olabilir.

Egzozdan Sürekli Gelen Beyaz ve Yoğun Duman Nedir?

Araba çalıştırıldıktan sonra motorun ısınması beklendikten sonra dahi egzozdan yoğun beyaz bir duman geliyorsa, arabanın soğutma sistemindeki su yanmanın olduğu yanma odasına gidiyor olabilir. Yanma odasına giren su, buhar olarak egzozdan atıldığında beyaz bir duman görülür. Normal şartlarda soğutma suyu silindir kapak contaları yardımı ile yanma odasından ayrıldığı için su yanma odasına karışmaz. Fakat contalarda meydana gelen herhangi bir deformasyon suyun yakıtla birlikte yanma odasında yanmasına sebep olabilir. Bu durumda zaman kaybedilmeden silindir kapak contaları değiştirilmelidir.

Motor Bloğunda Küçük Çatlaklar Olabilir

Egzozdan beyaz duman gelmesinin bir nedeni de motor bloğunun üstünde küçük çatlaklar olmasıdır. Bu durumda motor bloğunun dışındaki su çatlaklardan süzülerek yanma odasına girebilir. Sonuç olarak da egzozdan buhar olarak beyaz duman çıkabilir. Motor bloğundaki çatlak çok ciddi bir arızadır. Bu arızanın en kısa sürede giderilmesi gerekir.

Eğer arabanın egzozundan yoğun beyaz duman çıkıyorsa büyük ihtimalle yanma odasına soğutma suyunun karışmasından kaynaklanır. Eğer böyle bir durum var ise araba soğutma suyu haznesi kontrol edilmelidir. Eğer soğutma suyu belirli bir zamanda eksiliyor ise, motor bloğundan veya silindir kapak contasından motorun içine su karışması muhtemeldir. Sorunun nerede olduğunu bulabilmek için profesyonellerden yardım almak yerinde olacaktır. Bu arızaların ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri soğutma sisteminin düzgün çalışmamasıdır. Soğutma sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için baz önlemler alınabilir;

Soğutma suyu anfriz olmadan kullanılmamalıdır

Üretici firmanın tavsiye ettiği antifriz kullanılmalıdır

Antifriz-su oranı doğru ayarlanmalıdır

Araba yüksek hararet halinde kullanılmamalıdır

Soğutma fanının çalıştığı teyit edilmelidir

Radyatörde tıkanıklık vb. arızaların olmadığı teyit edilmelidir

Su dolaşım pompasının çalıştığına emin olunmalıdır

Termostatın doğru çalıştığı kontrol edilmelidir

Bu önlemler alındığı ve düzenli bakımlar yaptırıldığı sürece bu tip arızaların görülme olasılığı da azalır. Böylece arabanıza uzun süreler sağlıklı bir şekilde kullanırsınız ve yüksek maliyetli bakımlardan da kurtulabilirsiniz.