Araba Diskinden Neden Ses Gelir?

Araba Diskinden Neden Ses Gelir?

Olağandışı fren sesi veya frenleme davranışları, araçtaki en önemli sistemlerden birinin arızalı olduğuna dair bir uyarı olarak hizmet etmelidir.

Olağandışı fren sesi veya frenleme davranışları, araçtaki en önemli sistemlerden birinin arızalı olduğuna dair bir uyarı olarak hizmet etmelidir.

Sürücülerin küçük fren seslerini veya düzensizlikleri çok uzun süre görmezden gelmesi çok yaygındır. Sonunda, arabanın başka türlü olacağından çok daha pahalı bir onarım gerektirdiği bir duruma dönüşebilir.  Daha da kötüsü, otomobil acil bir durumda duramaz ve önlenebilecek bir kazaya neden olur. Ancak, otomotiv frenlerinin zor bir işi vardır. Muazzam kuvvetlere maruz kalırlar ve arabayı her durdurulduğunda çok fazla ısı üretirler.

Frene basıldığında arabanın yolda hareket ederek yarattığı tüm enerjinin sürtünme yoluyla ısıya dönüştürülmesi gerekir. Orta büyüklükteki bir arabayı bile otoyol hızlarından durdurmanın yarattığı sürtünme miktarı, frenleri kızdırmak için yeterlidir. Frenlerin yavaşlamak için her kullandığında geçmek zorunda olduğu çarpma, hiçbir şey yanlış olmasa bile ses çıkarabilecekleri veya bazen anormal davranabilecekleri anlamına gelir.

Aşağıda, anormal olan yaygın fren seslerinin ve davranışlarının bir özeti verilmiştir- bazıları iyi, bazıları da arabanızı güvensiz hale getirebilir.

Çıngırak

Fren çıngırağı sürücüler için ortak bir sorundur. Çoğu zaman, pedal bırakıldığında da fren takırtıları olur. Aniden bir çıngırak sesi çıkar. Genellikle bir kutu sprey boya sallandığında çıkan çıngırak gibi ses çıkarır. Bu gürültünün en yaygın nedeni pedlerdir. Fren balataları, özellikle çıngırak önleyici şimler olmadan monte edilmişlerse, ısının genleşmesi nedeniyle bazen takırdatabilirler. Bu çıngırağın tutarlı olmaması gerektiğini ve ayağın fren pedalındayken asla gerçekleşmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu koşullardan herhangi birinde, frenleri kontrol ettirilmesi hayati öneme sahiptir. Daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Fren Bileme

Fren bileme her zaman ciddi bir sorundur ve derhal ele alınmalıdır. Fren taşlamanın 2 ana nedeni vardır.

Pedala basıldığında frenlerin yüksek bir gıcırtı sesi çıkardığında, bu neredeyse her zaman motor diskinin kaliperin bir parçasıyla temasından kaynaklanır. Bunun nedeni genellikle fren balatalarının veya motorların aşırı aşınmasıdır. Bakım yapmadan önce frenlerin ezilmesini beklemek, daha kötü bir duruma dönüşebilir ve bu durum çok daha pahalı bir onarım gerektirecekler.

Frenlerin gıcırdama sesi çıkarmasının bir başka nedeni de yabancı bir nesnenin (bir taş gibi) kaliperde herhangi bir yere sıkışmasıdır. Bu olduğunda, frenler genellikle araç hareket halindeyken tutarlı bir gıcırdama veya gıcırtı sesi çıkarır. Güvenli bir yerde arabayı tekrar tekrar ileri ve geri hareket ettirerek nesneyi serbest bırakmaya çalışabilir, ancak bu sorunu çözmezse, frenleri servise almanız gerekir. Fren mekanizmasındaki yabancı bir nesne pahalı hasara neden olabilir.

Fren Zayıflaması

"Fren zayıflaması", frenlerin aşırı ısındığı bir durumdur ve sonuç olarak normal çalışmazlar. Uzun bir yokuş aşağı inmek gibi frenlerin normalde olduğundan çok daha fazla kullanıldığı durumlarda fren zayıflaması en yaygın olanıdır. Frenin zayıfladığını görüldüğünde, aynı durdurma gücünü elde etmek için pedal ekstra çaba gerektirecektir. Frenin zayıflamasını önlemenin bir yolu, "motor freni" tekniklerini kullanmaktır. Aracın motoru ve aktarma organlarının aracın hızını kontrol etmesi için şanzımanda daha düşük vites işlevlerini kullanmak tercihen doğru karardır.

Aşırı durumlarda, en güvenli seçenek aracı kenara çekmek ve frenlerin soğumasını beklemektir. Fren zayıflaması olma ihtimalî varsa, frenlerdeki hidroliğin doğru çalıştığından emin olmak için fren sisteminde her zaman bir basınç kontrolü yapılabilir. Araç park halindeyken pedala birkaç kez pompalayarak hidrolik kontrol yapabilir. Pedal, her pompada, duygusallık olmadan giderek daha sert hale gelmelidir.