Araba Alacaklara Müjde...! Hem Sıfır Hem İkinci El Araba Fiyatları Düşecek!

Araba Alacaklara Müjde...! Hem Sıfır Hem İkinci El Araba Fiyatları Düşecek!

Merkez Bankası faiz kararları sonrasında gözler araba fiyatlarına çevrilmiştir. Dolar kurunda yaşanan düşüşlerin ardından hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatları için indirim beklentileri tekrar gündemde.

 

Merkez Bankası faiz kararları sonrasında gözler araba fiyatlarına çevrilmiştir. Dolar kurunda yaşanan düşüşlerin ardından hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatları için indirim beklentileri tekrar gündemde. Pekala, ikinci el araba fiyatları düşecek mi, sıfır araba stok sorunları ne zaman sona erecek, sıfır arabalar ne zaman gelecek, bantlardan ne zaman inecek, sıfır araba fiyatları ne olacak, 2021 serisinde araba fiyatları ucuzlar mı, ne zaman fiyatlar düşer, sıfır araba fiyatları düşer mi, 2.el araba piyasasında son durum, yeni yılda araba fiyatları ne olacak, Aralık ayında indirimler var mı, sene sonu araba kampanyaları başlar mı? Soruların yanıtlarını haberimizde vereceğiz...

Covid-19 virüsü salgını dönemindeki dalgalanma otomobil sektörünü önce durgunluk yaşadı ardında da talep artması yaşandı.

2021 Yılında Araba Fiyatları Ne Olacak, 2021 De Sıfır Ve 2.El Araba Fiyatı Düşer Mi, Yükselir Mi, Ne Olur?

3-003.jpg

2020 senesinde rekor üzerine rekor kıran sıfır ve ikinci el araba fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık ‘İkinci elde fiyat yükselişi sene sonuna kadar devam edecek. Göstergeler onu göstermekte. 2021'de ise düşürmekten vazgeçtik sabitlenebilirse bile yeterli. 2021'in başlarında her sene olan KDV, ÖTV, oynamalar otomatik fiyatlara yansımaya neden oldu. Son ÖTV zamları da bu artmaların tuzu biberi oldu’ dedi ikinci el araba piyasasında artışın 2021 serisinde de devam edeceğine yorumlarda bulundu. 

Sene Sonunda Araba Fiyatları Düşer Mi, 2.El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşer, Sıfır Araba Fiyatları Düşecek Mi, Ne Olur?

Hem araba sahibi olmak için, hem araba yatırımı yapmak hem de arabası olan insanlar araba piyasasını takip etmeye devam etmekte. Konu hakkında açıklamalar da bulunan otomobil sektörünün iki duayeni de araba fiyatlarına indirim sinyalleri verdiler. Konu hakkında değerlendirme yapan Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu: ‘2020 senesi içerinde döviz kurları sürekli artış yönde de ve sert yükselmeler göstererek ilerliyor. Özellikle de hızlı kur yükselişlerinin yaşandığı dönemler artış miktarları aynı oranlarda araba fiyatlarına yansıtılmadı. Fakat son dönemlerde yaşanan düşüş firmalar tarafından fiyatlara yansıtılmakta. Ayrıca, kısa vadeli kurdan marjın senenin sonuna planlanmakta olan satış kampanyaları kaynak olabileceği inanıyorlar. Senenin son iki ayında hem az faizli satış kampanyası hem de fiyatlarda azalmalar görebileceğiz" dedi 2020 sene sonunda araba kampanyalarıyla birlikte indirim yaşanması da beklendiğini belitti. 

Sıfır Araba Stok Sorunu Ve Dolar Kurunda Yaşanan Düşük Araba Fiyatlarına İndirim Olarak Yansıtılacak Mı?

 Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu sunmuş olduğu açıklamada ‘Fiyat konuları tamamen firmaların stok durumlarına bağlıdır. Yani hangi kur seviyesinde kaç adet ithal ettikleri bu durumda önemli olacaktır. Ve tabii ki, geçmişte ne kadar zam yapıldığı ve hangi kur seviyesine göre fiyat ayarlamaları yapıldığı da etkili bir faktör olacaktır’ dedi araba fiyatlarının stok sorunlarını çözmesi durumunda düşeceğini belirtti.  Yine dolar kuru yüksekken araba fiyatlarına zam getiren firmalar düşmüş olan dolar kuru sonrasında izleyecekleri politikalar takip edilecektir. Dolar kuru 14 günlük zamanda 8.57 TL’den 7.55 TL’ye kadar düşerken aradaki bu fark sıfır araba fiyatlarına indirim olarak uygulanması beklenmekte. Sıfır araba stoklarına yapılacak olan indirimin kademeli biçimde ikinci el araba fiyatlarına da yansıtılması beklenmekte.  Yine kurda yaşanan azalmalar sonrası insanların indirim beklentileri ile araba alımlarına da ara verdiler, talepte yaşanan daralmalar sonrasında araba fiyatlarına indirim getiriliyor söylentileri var. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.